Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Pożar w oczyszczalni ścieków na warszawskim Wilanowie

Pożar w oczyszczalni ścieków na warszawskim Wilanowie
Bartłomiej Leśniewski
18.06.2024, o godz. 10:13
czas czytania: około 2 minut
0

We wtorek nad ranem doszło do pożaru oczyszczalni ścieków w warszawskim Wilanowie. Pożar został opanowany, nie było żadnych ofiar – poinformował zastępca oficera prasowego warszawskiej straży pożarnej kpt. mgr inż. Jakub Nowak.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

– W jednym z silosów, w którym przetwarzane są odpady z oczyszczalni doszło do zapłonu osadu – wyjaśnił. Płonęły osady.

Działania Straży Pożarnej

Jak relacjonuje PAP na miejscu działało 10. zastępów Straży Pożarnej wraz z grupą operacyjną miasta i policji.

– Nasze działania się już zakończyły, pożar został ugaszony kilka minut temu ostatnie zastępy wróciły do koszar. Nie było żadnych osób poszkodowanych – mówił Nowak.

Informacja o tym zdarzeniu wpłynęła ok. godziny 4.30.

Oczyszczalnia pracuje

Pożar spowodował jedynie niewielkie zakłócenia w pracy instalacji. Jak relacjonuje Radio dla Ciebie, Wodociągi Warszawskie zapewniają, że mimo zdarzenia oczyszczalnia działa normalnie, a sytuacja jest opanowana. 

Oczyszczalnia na Wilanowie, w oficjalnej nomenklaturze wodociągowców Zakład “Południe”, znajduje się w południowej części miasta. Od 2006 roku przyjmuje w ciągu doby ok. 60 tys. m3 ścieków z południowej części lewobrzeżnej Warszawy.

Ze względu na bliskość osiedli mieszkaniowych oczyszczalnia jest obiektem całkowicie zhermetyzowanym, a powietrze odciągane z obiektów oczyszczane jest w układzie chemicznej dezodoryzacji.

“Osad powstający w osadnikach wstępnych odprowadzany jest do zagęszczaczy grawitacyjnych. Dalej, po zagęszczeniu trafia do wydzielonych komór fermentacyjnych. Osad nadmierny odprowadzany jest do zagęszczaczy flotacyjnych i podobnie jak osad wstępny, trafia do komór fermentacyjnych” – czytamy na stronie Wodociągów Warszawskich.

W trakcie fermentacji w komorach wydziela się biogaz. Przefermentowany osad jest odwadniany na wirówkach i kierowany do spalenia w Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych znajdującej się na terenie Zakładu “Czajka”. Alternatywnie odwodniony osad można skierować do suszarni, a uzyskany granulat wykorzystać np. do współkompostowania lub produkcji pelletu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024