Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Hennig-Kloska przeciw dalszemu zaostrzaniu przepisów o żywności

Hennig-Kloska przeciw dalszemu zaostrzaniu przepisów o żywności
Bartłomiej Leśniewski
18.06.2024, o godz. 13:58
czas czytania: około 2 minut
0

Cele redukcji odpadów żywności określone w noweli dyrektywy dotyczącej odpadów są na tyle ambitne, że nie powinny być dalej zwiększane w toku negocjacji – wskazała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W poniedziałek państwa UE przyjęły stanowisko do negocjacji z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim w sprawie nowelizacji dyrektywy dotyczącej odpadów. Zakłada ona ograniczenie marnowania żywności do 2030 r. o 10% w przetwórstwie i produkcji oraz o 30% na mieszkańca w handlu detalicznym, restauracjach i gospodarstwach domowych.

Zwiększenie elastyczności

Cytowana we wtorkowym komunikacie MKiŚ minister Paulina Hennig-Kloska mówiła podczas posiedzenie rady ds. środowiska, że Polska popiera propozycję państw członkowskich dot. zwiększenia elastyczności w zakresie krajowych środków i programów zapobiegania powstawaniu odpadów żywności.

– Jednocześnie uważamy, że cele redukcji odpadów żywności ujęte w propozycji są na tyle ambitne, że nie powinny być dalej zwiększane w toku negocjacji z Parlamentem Europejskim – wskazała szefowa resortu klimatu.

Hennig-Kloska dodała, że “Polska popiera przyjęcie podejścia ogólnego w odniesieniu do przedmiotowego projektu dyrektywy”.

Zgodnie z przyjętą w poniedziałek propozycją ws. stanowiska negocjacyjnego, rokiem odniesienia będzie 2020 r., który był pierwszym, w którym dane dotyczące marnowania żywności zostały zebrane w UE wg zharmonizowanej metodologii.

Marnotrawstwo

Ponad 58 milionów ton odpadów żywnościowych (131 kg na mieszkańca) jest wytwarzanych w UE każdego roku. Rada UE podała, że odpady żywnościowe stanowią ok. 16% całkowitej emisji gazów cieplarnianych z systemu żywnościowego UE.

Obecna dyrektywa w sprawie odpadów, będąca w mocy od 2008 r., nakłada na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia oddzielnej zbiórki tekstyliów do ponownego użycia i recyklingu do 1 stycznia 2025 r.

Zgodnie z przyjętym w poniedziałek stanowiskiem negocjacyjnym do końca 2028 r. KE rozważy ustalenie konkretnych celów w zakresie zbierania, przygotowywania do ponownego użycia i recyklingu odpadów w sektorze tekstylnym.

UE wytwarza 12,6 miliona ton odpadów tekstylnych rocznie. Same ubrania i obuwie stanowią 5,2 mln ton odpadów, co odpowiada 12 kg odpadów na osobę rocznie. Obecnie tylko 22% jest zbieranych w celu ponownego wykorzystania lub recyklingu, natomiast reszta jest często spalana lub składowana na wysypiskach.

Parlament Europejski przyjął swoje stanowisko negocjacyjne w marcu 2024 r. Negocjacje nad ostatecznym kształtem nowych przepisów rozpoczną się w nowym cyklu instytucjonalnym UE.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024