– Utrzymanie czystości na wysokim poziomie w dwumilionowym mieście o powierzchni ponad 500 kilometrów kwadratowych wymaga współpracy wielu zarządców i to na wielu płaszczyznach – zauważa Robert Szymański, p.o. dyrektora Zarządu Oczyszczania Miasta. – Istotna jest zarówno systematyczność prac, jak i stały monitoring porządku. W kwestii kontroli, od lat współpracujemy z warszawską Strażą Miejską. Dzięki temu jesteśmy w stanie skutecznie zadbać o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, a także o estetykę przestrzeni publicznej.
Zaśmiecanie terenów publicznych
Jak zauważają przedstawiciele Zarządu Oczyszczania Miasta, najwięcej interwencji związanych jest z zaśmiecaniem terenów publicznych. Aż 36 proc. spraw dotyczy dzikich wysypisk, porzuconych mebli, odpadów poremontowych czy opon. Szczególnie, że tego rodzaju odpady z definicji powinny trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Dodajmy, że obecnie w stolicy działają cztery takie miejsca.
Bezpieczeństwo i estetyka
Celem kolejnych 22 proc. kontroli był efekt w postaci poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Były to interwencje u zarządców nieruchomości dotyczące uszkodzonych ławek, wiat, nieczytelnych znaków drogowych i zapadniętych studzienek. Natomiast 13 proc. kolejnych zgłoszeń dotyczyło pomazanych przez wandali koszy, wiat przystankowych i ekranów dźwiękochłonnych.
Procedury i przebieg interwencji
W przypadku stwierdzenia sytuacji problemowej, kontrolerzy ustalają zarządcę terenu i mobilizują go do wywiązania się ze swoich obowiązków. I po pewnym czasie, zgodnie z procedurą, ponownie sprawdzają, czy zarządca zastosował się do zaleceń, a jeśli nie, Straż Miejska może wystawić mandat, a nawet skierować sprawę do sądu.
Zgodnie z danymi opublikowanymi w ostatnim Barometrze Warszawskim (Raport z badania potrzeb, postaw i opinii mieszkańców Warszawy na temat jakości funkcjonowania Warszawy), aż 97 proc. mieszkańców stolicy uznaje czystość w mieście za kwestię ważną lub bardzo ważną.
System regularnego sprzątania
W związku z tym, Zarząd Oczyszczania Miasta od wielu lat tworzy i udoskonala system utrzymania porządku, na który składa się regularne sprzątanie ulic, chodników i przystanków, a także opróżnianie koszy na śmieci.
Istotnym dla mieszkańców parametrem jest również bieżąca reakcja na nagłe zdarzenia oraz codzienna kontrola miejskiej przestrzeni i jakości usług wykonywanych na zlecenie ZOM.
Ostatecznie jednak, czystość w mieście dobrze i bardzo dobrze ocenia 84 proc. ankietowanych.
Aktywność mieszkańców miasta
Jak podkreśla Robert Szymański, p.o. dyrektora Zarządu Oczyszczania Miasta, mieszkańcy stolicy mogą czynnie włączyć się w dbanie o swoje miasto.
Informacje o miejscach, które wymagają posprzątania lub naprawy można przekazywać do Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115, skąd są one kierowane bezpośrednio do odpowiednich zarządców terenów.
Komentarze (0)