Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Polska na przedostatnim miejscu w rankingu czystości europejskich kąpielisk

Polska na przedostatnim miejscu w rankingu czystości europejskich kąpielisk
R.G.
10.07.2024, o godz. 13:46
czas czytania: około 2 minut
0

Opublikowano raport Europejskiej Agencji Środowiska i Komisji Europejskiej, podsumowujący jakość kąpielisk w Europie w 2023 roku. W raporcie ujęto państwa członkowskie Unii Europejskiej, a także Albanię i Szwajcarię. Niestety nie ma dobrych wiadomości dla Polski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W powyższym opracowaniu wykazano, że zdecydowana większość kąpielisk w Europie spełniła w ubiegłym roku najsurowsze unijne normy “doskonałej” jakości wody.

Spośród zbadanych 22 tysięcy miejsc. aż 85,4 procent otrzymało taki status, a 1,5 proc. oceniono jako kąpieliska o “złej” jakości wody.

Morza czystsze niż rzeki i jeziora

Co ciekawe, w raporcie EAŚ i KE, mocno podkreślano, że jakość wody w morzach jest ogólnie lepsza w porównaniu z wodami śródlądowymi.

89 proc. kąpielisk przybrzeżnych charakteryzowało się doskonałą jakością w zestawieniu z niemal 79 proc. wód w kąpieliskach w głębi lądu.

Prymat Cypru, Austrii i Chorwacji

Pierwszą lokatę w rankingu uzyskał Cypr, w którym to kraju, status kąpieliska z doskonałą jakością wody przyznano 97,6 proc. z akwenów. Na drugim miejscu z 96,9 proc. znalazła się Austria, a na trzecim – Chorwacja z wynikiem 96,7 proc. Na ostatnim miejscu natomiast z 41,2 proc. “doskonałych kąpielisk” uplasowała się niebędąca członkiem Unii Europejskiej Albania, a przed nią znalazła się Polska z wynikiem 54,9 proc.

W gronie państw UE z najmniejszym odsetkiem bardzo czystych kąpielisk znalazły się też Węgry, Estonia, Belgia czy Rumunia. Średnia unijna wyniosła 85,4 proc.

Doskonała woda w 406 z 739 kąpielisk

Aport EAŚ i KE wskazuje również, że w Polsce znajduje się 739 kąpielisk, z których 406 otrzymało status “doskonałej” jakości wody. Jakość 21 z nich oceniono jako “złą”.

W kategorii czystości wód morskich na pierwszym miejscu znalazła się Chorwacja z wynikiem 99,1 proc. “doskonale” czystych kąpielisk na wybrzeżu. Drugie miejsce przyznano Cyprowi, gdzie podobny status otrzymało 97,6 proc. kąpielisk morskich, a następnie Grecji z wynikiem 95,8 proc.

Na ostatnim miejscu w tej kategorii uplasowała się Albania z wynikiem 41,6 proc., a następnie: Estonia – 46,7 proc., Polska – 55,1 proc. oraz Finlandia – 65,4 proc. Średnia unijna wyniosła 88,8 proc.

96 procent z minimalnymi standardami 

W podsumowaniu Raportu Europejskiej Agencji Środowiska i Komisji Europejskiej na temat jakości kąpielisk w Europie w 2023 roku podkreślono, że “kąpiel jest bezpieczna w większości kąpielisk w Unii Europejskiej”.

Zapisano też, że: “96 proc. wód spełniało minimalne standardy jakości wymagane dyrektywą dotyczącą wody w kąpieliskach, co stanowi nieznaczny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. I chociaż w kąpieliskach europejskich stan większości wód uznawany jest za doskonały, zanieczyszczenie wód powierzchniowych i gruntowych pozostaje znaczne, a zmiany klimatu mogą je pogłębić”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024