Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Zalania i wniosek samorządu miasta Łomży do PGW WP

Zalania i wniosek samorządu miasta Łomży do PGW WP
26.08.2024, o godz. 14:28
czas czytania: około 2 minut
0

Władze Łomży wystąpią do Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” z wnioskiem o przyspieszenie prac przy oczyszczaniu koryta rzeki Łomżyczka. Stało się tak dlatego, że po ostatnich ulewach przepływająca przez miasto rzeczka wystąpiła ze swojego koryta i zagrażała mieszkańcom ulic położonych w sąsiedztwie. Istnieje obawa dotycząca potarzania się tej sytuacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Zdaniem wiceprezydenta Łomży Piotra Serdyńskiego głównym powodem wystąpienia rzeki z brzegów było zarośnięte i zanieczyszczone koryto tego cieku. W związku z tym władze samorządowe Łomży chcą oficjalnie zwrócić uwagę administratorowi tego cieku – PGW WP  i zmobilizować go do regularnego wykonywania prac związanych z udrażnianiem koryta rzeki.

Kilka zalanych ulic

Podczas ostatnich opadów zalaniu uległo w głównej mierze skrzyżowanie Alei Legionów z ul. Przykoszarową i Pileckiego. I jak zapewnia magistrat, nie zawiniła tu drożność kanalizacji, tylko jej możliwości.

Jak zauważa wiceprezydent Łomży Piotr Serdyński, kanalizacja deszczowa w mieście jest zaprojektowana z uwzględnieniem przeciętnych rocznych opadów.

– Natomiast nawałnica, która ostatnio przeszła nad miastem była największą od lat, dlatego żadna instalacja odprowadzająca wodę z ulic nie byłaby w stanie robić tego na bieżąco – mówi Piotr Serdyński.

Niesprzyjające ukształtowanie terenu

Dodajmy, że dodatkowym utrudnieniem w sprawnym odprowadzaniu wody w tym rejonie jest ukształtowanie terenu, a mianowicie ulica Przykoszarowa w kierunku Alei Legionów ma duży spadek, podczas gdy jej przedłużenie, czyli ul. Pileckiego jest płaska, dlatego położona tam kanalizacja deszczowa nie nadąża z odbiorem spływającej masy wód.

Przy okazji warto wspomnieć, że rzeka Łomżyczka to lewy dopływ Narwi o długości 20,79 km. Struga płynie w województwie podlaskim przez miejscowości: Zagroby, Czaplice, Kisiołki, Boguszyce, Konarzyce oraz Łomżę. Wybudowano na niej 11 mostów, w tym 6 w Łomży. Jak zauważają urbaniści i ekolodzy, na terenie miasta Łomży struga jest silnie przekształcona przez człowieka i zanieczyszczona.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024