Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Klimatolog IMGW-PIB: wrzesień może być jednym z najcieplejszych od początku pomiarów

Klimatolog IMGW-PIB: wrzesień może być jednym z najcieplejszych od początku pomiarów
Nauka w Polsce/jw
09.09.2024, o godz. 14:41
czas czytania: około 2 minut
0

Tegoroczny wrzesień może być jednym z najcieplejszych od początku pomiarów meteorologicznych. Skutkiem ocieplenia klimatu będą długotrwałe susze i gwałtowne ulewy – poinformował PAP klimatolog IMGW-PIB.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Klimatolog IMGW-PIB dr Dawid Biernacik przewiduje, że tegoroczny wrzesień może być jednym z najcieplejszych od 1951 r. Według danych IMGW-PIB temperatura w tym miesiącu jest (do 5.09) o około 5,7 st. C wyższa od średniej temperatur, jakie zanotowano we wrześniu w wieloleciu 1991-2020.

Wzrost temperatury

Ekspert zaznaczył, że dotychczas najcieplejszy w Polsce był wrzesień 2023 r. – Jednak jest szansa, że tegoroczny będzie cieplejszy – powiedział.

Podkreślił również, że meteorologiczny sezon letni (czerwiec, lipiec, sierpień) w 2024 r. należał do bardzo ciepłych. Według wstępnych pomiarów ten sezon był drugim najcieplejszym od 1951 r. Średnia temperatura powietrza w tych miesiącach wynosiła 19,7 st. C. Jeszcze do lat 70. szacowało się, że średnia temperatura latem wynosi w Polsce poniżej 17 st. C.

Dr Biernacik wskazał, że obserwowany od lat wzrost temperatury ma źródło antropogeniczne. – Nie ma wątpliwości, że współczesną zmianę klimatu wywołał człowiek, który od wybuchu rewolucji przemysłowej w XVIII w. na masową skalę wykorzystuje paliwa kopalne – powiedział.

Skutki ocieplenia klimatu

Klimatolog zapytany o to, czy silne upały staną się normalnością w okresach letnich, wytłumaczył, że ocieplenie klimatu jest procesem wieloletnim. Możemy doświadczać dłuższego lata, częstszych fal upałów, ale ekspert ostrzegł, że nie wyklucza to deszczowych i chłodniejszych lat.

Skutki ocieplenia klimatu w Polsce są odczuwalne już dziś. Dr Biernacik ostrzegł, że możemy borykać się naprzemiennie z dłuższymi okresami bez opadów i z gwałtownymi ulewami.

Nauka w Polsce PAP

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Klimat
css.php
Copyright © 2024