Reklama

AD1A KUBOTA [02.09-30.09.24]

Bezpieczeństwo energetyczne musi być opłacalne

Bezpieczeństwo energetyczne musi być opłacalne
KK/PAP
10.09.2024, o godz. 11:33
czas czytania: około 2 minut
0

Bezpieczeństwo energetyczne musi być opłacalne dla indywidualnych odbiorców – przekonywali eksperci podczas rozpoczynającej się w poniedziałek w Rzeszowie konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywy rozwoju". Europa musi szybko odejść od zależności od Rosji, ale przy tym nie wpaść w zależność od Chin.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Jednym z uczestników panelu „Elastyczne bezpieczeństwo energetyczne dla niskoemisyjnej konkurencyjnej gospodarki” był b. premier Jerzy Buzek. W swoim wystąpieniu podkreślał, że elastyczność energetyczną trzeba przenieść na indywidualnego odbiorcę. W związku z tym podał w szczególności przykład budowy systemów magazynowania energii i ich wykorzystania w sytuacji, gdy energia jest droga lub jej brakuje.

Opłacalność

– Ale budowanie magazynów energii musi się opłacać. Zysk to podstawowa sprawa i te rozwiązania muszą być na nim oparte – zauważył.
Buzek zaznaczył, że w Polsce zmieniamy system zasilania z południa na północ kraju. – To będzie wymagało radykalnych zmian koncepcji energetycznych naszego kraju. To się musi opłacać użytkownikom – mówił b. premier.

Rząd nie ustanawia cen energii

Prezes PSE Polskie Sieci Elektroenergetyczne Grzegorz Onichimowski zwrócił uwagę, że elastyczność musi być związana m.in. z odejściem od zamrożenia cen energii. – Musimy odejść od mechanizmów interwencyjnych w tym segmencie. To był błąd popełniany od wielu lat, że społeczeństwo jest przeświadczone, że rząd ustanawia ceny energii – dodał.

Onichimowski podkreślił, że Polska jest jednym z najlepiej przygotowanych krajów w UE, jeśli chodzi o rozwój sieci ciepłowniczych.

Z kolei prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Rafał Gawin dodał, że to rynek zdecyduje o elastyczności i o tym, jakie elementy powinny być rozwijane w tym segmencie.

Z dala od Chin i Rosji

Inny uczestnik panelu, przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą Paweł Kowal zwrócił uwagę, że elastyczność jest ważna, ale jako droga, która prowadzi nas do bezpieczeństwa. – Ten proces przyspieszył Putin, atakując Ukrainę. Teraz musimy docisnąć naszych partnerów, aby odsunęli się od Rosji. Ale naszą rolę jest też uniknąć uzależnienia do Chin – dodał.

Zdaniem Kowala, do roku 2027 trzeba uniezależnić się w stu procentach od dostaw ropy z Rosji. Dodał, że bardzo ważna jest również dywersyfikacja dostaw OZE. – Bo tam jest coś ukryte, czyli technologie. Bo jeśli technologie są tylko z Chin, to mamy ryzyko, że zamienimy sobie Rosję na Chiny – zauważył pełnomocnik rządu ds. odbudowy Ukrainy.

Jak zaznaczył Kowal, teraz Europa musi szybko odejść od zależności od Rosji, ale przy tym nie wpaść w zależność od Chin. – To jest ten klucz dzisiejszej dyskusji – powiedział.

Konferencja naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” rozpoczęła się w poniedziałek w auli Politechniki Rzeszowskiej i potrwa do wtorku. Jest to IX edycja wydarzenia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024