Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Budowa elektrowni jądrowej zgodnie z planem

Budowa elektrowni jądrowej zgodnie z planem
KK
13.09.2024, o godz. 10:42
czas czytania: około 3 minut
0

Prezydent spotkał się z wykonawcami pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej Podczas rozmowy zaprezentowano aktualny stan przygotowań do budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu i zapewniono o tym, że prace idą bez opóźnień i zgodnie z założonym harmonogramem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W czwartek Prezydent Andrzej Duda przyjął przedstawicieli firm Westinghouse i Bechtel w Pałacu Prezydenckim. Są oni głównymi wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu – doniosła Kancelaria Prezydenta za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jak podano, w spotkaniu wzięła udział podsekretarz stanu ds. bezpieczeństwa jądrowego w Departamencie Energii USA Jill Hruby.

– Podczas spotkania zaprezentowano stan przygotowań do realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu – poinformowały służby prasowe prezydenta. W rozmowach prezydentowi towarzyszył były pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Postępy już widoczne

Jak powiedział w czwartek dziennikarzom prezes Westinghouse Patrick Fragmam, polski projekt jądrowy idzie zgodnie z planem. – Widać już wyraźny postęp w obszarze inżynierii i projektowania, a także przy tworzeniu łańcucha dostaw w Polsce. Znaleźliśmy już setki potencjalnych dostawców, a nawet zaczęliśmy składać pierwsze zamówienia – podkreślił Fragman, dodając, że jest zadowolony z tego, co się udało dotychczas osiągnąć.

Prezes Bechtela Craig Albert również ocenił, że prace w miejscu przyszłej budowy oraz projektowe toczą się dobrze, zgodnie z harmonogramem i budżetem. Podkreślił też mocne zaangażowanie obecnego polskiego rządu. Rządowy budżet projektu został ogłoszony, toczą się zmiany legislacyjne, trwają prace przygotowawcze na miejscu przyszłej budowy – wymieniał.

Partner budowy wskazany przez poprzedni rząd

Polski rząd ogłosił 2 listopada 2022 r., że wybrał reaktor Westinghouse AP1000® do swojego pierwszego projektu energetyki jądrowej, który ma zostać zlokalizowany w elektrowni Lubiatowo-Kopalino w północnej Polsce. Reaktor AP1000 to pierwszy na świecie sprawdzony reaktor wodny ciśnieniowy generacji III+ z najnowocześniejszymi pasywnymi systemami bezpieczeństwa.

Zaplanowana lokalizacja to miejscowości Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu (w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo na obszarze Pobrzeża Kaszubskiego). Konsorcjum Westinghouse-Bechtel zostało wskazane przez poprzedni rząd jako partner przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Mają tam pracować trzy reaktory typu AP1000 konstrukcji Westinghouse.

Połączone siły

Dwie duże spółki z USA połączyły swoje siły w projekcie dostarczenia reaktorów AP1000 do polskiego zakładu energetycznego Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). 21 września 2023 r. – Spółki Westinghouse Electric Company i Bechtel ogłosiły podpisanie umowy konsorcjalnej o współpracy w zakresie: zaprojektowanie, zamówienie i budowę trzech nowych bloków pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

– Współpraca amerykańsko-polska w zakresie rozwoju i wdrażania zaawansowanych technologii nuklearnych stale rośnie. Porozumienie pomiędzy firmami Bechtel i Westinghouse, dwoma światowymi liderami w dziedzinie energetyki jądrowej, stanowi kolejny krok w naszej współpracy. Stany Zjednoczone są dumne, że są najbliższym partnerem Polski w procesie transformacji w stronę czystej energii – powiedział Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. 

Umowa

Umowa obejmuje również prace projektowe dotyczące części turbinowej i pozostałych elementów elektrowni; oraz wsparcie dla PEJ w przygotowaniu materiałów do wniosku o licencję, programów szkoleniowych oraz procedur operacyjnych i konserwacyjnych. 

Zgodnie z ostatnimi deklaracjami pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r. Ukończenie budowy pierwszego bloku zaplanowano na 2035 r., a następnych w odstępach rocznych.

Technologia

Jak dowiadujemy się ze strony Net Zero Nuclear, ponad 1100 MWe wytwarzane przez każdy reaktor AP1000 jest w stanie zasilić 750 000 domów i zapobiec emisji 7 milionów ton CO2. Polska jak dotąd zamówiła trzy, Ukraina aż dziewięć. Indie planują uruchomienie sześciu reaktorów tego typu, których zaledwie dwie sztuki pracują w USA.

Cztery bloki AP1000 osiągają obecnie rekordowe wskaźniki w zakresie dyspozycyjności i wydajności operacyjnej w Chinach, podczas gdy kolejnych sześć jest w trakcie budowy. Ta sama technologia została również wybrana przez Bułgarię do swojego nowego programu budowy reaktorów.

AP1000 jest jedynym sprawdzonym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa i modułową konstrukcją, który zajmuje najmniejszą powierzchnię zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów.  

Zmiany ustawowe

Rząd przedstawił założenia ustawy, zgodnie z którą inwestor elektrowni, spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, zostanie dokapitalizowany ok. 60 mld zł, co będzie wkładem własnym, stanowiącym ok. 30 proc. kosztów budowy. Reszta ma zostać sfinansowana długiem.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024