Reklama

AD1A POWERMEETINGS [02.09-30.09.24]

Unia Europejska deklaruje powodziowe wsparcie dla Polski

Unia Europejska deklaruje powodziowe wsparcie dla Polski
R.G.
17.09.2024, o godz. 13:59
czas czytania: około 2 minut
0

Południe Polski zmaga się z klęską powodzi. Wiele środowisk, organizacji i instytucji w pozostałych częściach kraju włącza się w akcję pomocy powodzianom. W tym kontekście swoje wsparcie deklaruje również Unia Europejska. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazała informację o tym, że Unia Europejska gotowa jest udzielić swojego wsparcia państwom dotkniętym obecną klęską.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

„Unia Europejska w pełni solidaryzuje się ze wszystkimi poszkodowanymi w wyniku powodzi” – napisał w mediach społecznościowych szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Zdanie to podziela Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która zapewnia, że: „Unia Europejska jest gotowa udzielić wsparcia.”

Zasoby mechanizmu obrony cywilnej

W powyższym kontekście dodać należy, że każde państwo członkowskie Unii Europejskiej może aktywować mechanizm obrony cywilnej w sytuacji, która przewyższa jego własne możliwości reagowania na klęskę.

Do powyższego mechanizmu przypisane są europejskie zasoby pomocowe, które obejmują m.in. flotę samolotów i śmigłowców strażackich, czy zespoły ratownictwa medycznego i szpitale polowe.


Szef BBN: stan klęski żywiołowej krokiem do uruchomienia środków z systemu RescUE


 

Pomoc finansowa Komisji Europejskiej

W ramach powyższego mechanizmu, w dalszej kolejności, po opanowaniu sytuacji i oszacowaniu strat, każde państwo członkowskie Unii Europejskiej które doświadczyło klęski, może wystąpić do Komisji Europejskiej o pomoc finansową przy odbudowie z unijnego Funduszu Solidarności.

Przy okazji dodajmy, że obecnie klęsk powodzi doświadcza Polska, Austria, Czechy, Rumunia, Słowacja  Węgry. Jednakże, na tym etapie, żaden kraj dotknięty powodzią nie zwrócił się jeszcze do instytucji unijnych z wnioskiem o aktywację unijnego mechanizmu.

Reakcja premiera Donalda Tuska

Podczas ostatnich konferencji prasowych premier rządu RP Donald Tusk przekazał informację o tym, że, poprosił ministra ds. Unii Europejskiej w swoim gabinecie o to, by wystąpił o pomoc europejską.

Polska administracja rządowa poprosiła też Komisję Europejską o aktywowanie systemu obserwacji Ziemi. Chodzi o to, że zdjęcia pozyskiwane przez ten system przekazywane w czasie niemalże rzeczywistym, a dokładne mapy terenu pomagają w operacjach poszukiwawczo-ratunkowych oraz, na późniejszym etapie, przy określaniu wysokości strat.

Ukraina deklaruje chęć pomocy

Ważną informacją jest również to, że swoją pomoc dla Polski w kontekście powodzi zaoferowała również Ukraina.

Premier tego państwa, Denys Szmyhal wyraził gotowość natychmiastowego wysłania do Polski stu ratowników wyposażonych w specjalistyczny sprzęt do walki z powodzią.

Więcej o obecnej sytuacji powodziowej i działaniach władz, instytucji i organizacji w artykule:

Sztab kryzysowy we Wrocławiu z udziałem premiera. Będzie program odbudowy po powodzi

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024