Reklama

AD1A KUBOTA [02.09-30.09.24]

Projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi

Projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi
KK/PAP
25.09.2024, o godz. 8:52
czas czytania: około 3 minut
0

Rada Ministrów zajęła się we wtorek projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w usuwaniu skutków powodzi. Zakłada on m.in. wprowadzenie zasiłku losowego na edukację, wsparcie kredytobiorców i skrócenie procedur wydawania decyzji środowiskowych. Rząd zaproponował również, by funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej, otrzymali rekompensaty pieniężne za czas służby przekraczający 40 godzin tygodniowo.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Projekt nowelizacji ustawy z 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi zawiera propozycje zmian przepisów mających na celu wsparcie zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców, którzy ucierpieli w powodzi we wrześniu br.

Zawarte w nim propozycje to m.in.: przyznanie nowej formy wsparcia finansowego w postaci zasiłku losowego przeznaczonego na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów, dodatkowe zasiłki opiekuńcze, udogodnienia pracownicze, wsparcie kredytobiorców, skrócenie procedur w sprawie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach związanych z przeciwdziałaniem skutkom powodzi czy związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

Zmiany w innych ustawach

Projekt przewiduje też zmiany w kilkudziesięciu innych ustawach, m.in. o systemie oświaty, o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, o zarządzaniu kryzysowym, o grach hazardowych, o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego Spółce Akcyjnej, o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.

W dokumencie doprecyzowane zostały m.in. przepisy dotyczące zarządzania kryzysowego (z ustawy z 2007 r.) dotyczące wydawania przez prezesa Rady Ministrów poleceń organom administracji rządowej, samorządowej, osobom prawnym, jednostkom nieposiadającym osobowości prawnej oraz przedsiębiorcom. Takie polecenia mogą być wydawane przede wszystkim w celu zapewnienia właściwego funkcjonowania, ochrony, wzmocnienia lub odbudowy infrastruktury krytycznej, przejęcia kontroli nad sytuacją kryzysową oraz usunięcia skutków sytuacji kryzysowej. W ramach nowelizacji zaproponowano doprecyzowanie tych przepisów i usunięcie związanych z nim “wątpliwości interpretacyjnych”.

Przedłużenie terminów

W dokumencie znalazły się również przepisy dedykowane organizacjom pozarządowym z terenów dotkniętych powodzią. Projekt daje możliwość przedłużania terminów realizacji zadań publicznych, realizowanych przez NGO-sy w ramach podpisanych umów i mających się zakończyć do 30 września 2024 r.

Zgodnie z projektem terminy te będą mogły zostać przedłużone przez organy administracji publicznej zlecające realizację tych zadań organizacjom pozarządowym. “Brak projektowanego rozwiązania uniemożliwi organizacjom pozarządowym oraz innym uprawnionym podmiotom realizację ww. zadań w całości lub w części, co skutkować może zwrotem dotacji, pomimo wcześniejszego poniesienia przez nich kosztów” – zaznaczono w ocenie skutków regulacji projektu.

Rekompensaty dla funkcjonariuszy

Rząd zaproponował również, by funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej, którzy realizując zadania związane ze stanem klęski żywiołowej pełnili służbę w okresie od 13 września 2024 r. do 31 października 2024 otrzymali rekompensaty pieniężne za czas służby przekraczający 40 godzin tygodniowo.

Miałyby one przysługiwać niezależnie od zajmowanego stanowiska służbowego i być wypłacone do 31 grudnia br. Szczegóły wypłat oparte mają być o zasady opisane w odpowiednich artykułach ustaw o Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.

Projekt zakłada, że nowelizacja wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że sejmowa debata nad projektem odbędzie się w czwartek, 26 września.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024