Projekt nowelizacji ustawy z 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi zawiera propozycje zmian przepisów mających na celu wsparcie zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców, którzy ucierpieli w powodzi we wrześniu br.
Zmiany w innych ustawach
Projekt przewiduje też zmiany w kilkudziesięciu innych ustawach, m.in. o systemie oświaty, o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, o zarządzaniu kryzysowym, o grach hazardowych, o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego Spółce Akcyjnej, o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.
W dokumencie doprecyzowane zostały m.in. przepisy dotyczące zarządzania kryzysowego (z ustawy z 2007 r.) dotyczące wydawania przez prezesa Rady Ministrów poleceń organom administracji rządowej, samorządowej, osobom prawnym, jednostkom nieposiadającym osobowości prawnej oraz przedsiębiorcom. Takie polecenia mogą być wydawane przede wszystkim w celu zapewnienia właściwego funkcjonowania, ochrony, wzmocnienia lub odbudowy infrastruktury krytycznej, przejęcia kontroli nad sytuacją kryzysową oraz usunięcia skutków sytuacji kryzysowej. W ramach nowelizacji zaproponowano doprecyzowanie tych przepisów i usunięcie związanych z nim “wątpliwości interpretacyjnych”.
Przedłużenie terminów
W dokumencie znalazły się również przepisy dedykowane organizacjom pozarządowym z terenów dotkniętych powodzią. Projekt daje możliwość przedłużania terminów realizacji zadań publicznych, realizowanych przez NGO-sy w ramach podpisanych umów i mających się zakończyć do 30 września 2024 r.
Zgodnie z projektem terminy te będą mogły zostać przedłużone przez organy administracji publicznej zlecające realizację tych zadań organizacjom pozarządowym. “Brak projektowanego rozwiązania uniemożliwi organizacjom pozarządowym oraz innym uprawnionym podmiotom realizację ww. zadań w całości lub w części, co skutkować może zwrotem dotacji, pomimo wcześniejszego poniesienia przez nich kosztów” – zaznaczono w ocenie skutków regulacji projektu.
Rekompensaty dla funkcjonariuszy
Rząd zaproponował również, by funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej, którzy realizując zadania związane ze stanem klęski żywiołowej pełnili służbę w okresie od 13 września 2024 r. do 31 października 2024 otrzymali rekompensaty pieniężne za czas służby przekraczający 40 godzin tygodniowo.
Miałyby one przysługiwać niezależnie od zajmowanego stanowiska służbowego i być wypłacone do 31 grudnia br. Szczegóły wypłat oparte mają być o zasady opisane w odpowiednich artykułach ustaw o Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.
Projekt zakłada, że nowelizacja wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że sejmowa debata nad projektem odbędzie się w czwartek, 26 września.
Komentarze (0)