Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Kolejne miliony rewitalizację ścisłego centrum Łodzi

Kolejne miliony rewitalizację ścisłego centrum Łodzi
Bartłomiej Leśniewski
26.09.2024, o godz. 8:25
czas czytania: około 2 minut
0

Odnowione kamienice, bezpieczne drogi i nowe zielone pasaże. Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył dodatkowe blisko 10 mln euro dla Łodzi na odnowę centrum miasta z Funduszy Europejskich dla Łódzkiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

„Zmiany były możliwe dzięki przesunięciom w tzw. wykazie projektów priorytetowych, dla których środki unijne będą przekazywane bez konieczności udziału w naborach, a jedynie po dobrze wypełnionym i uzasadnionym wniosku o dofinansowanie” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Łodzi.

Remonty i zieleń

W ten sposób wsparcie unijne na rewitalizację ścisłego centrum miasta między ulicami Zachodnią i Kilińskiego/Wschodnią oraz Narutowicza i Rewolucji 1905 r./Jaracza wyniesie 35,8 mln euro, przy wartości inwestycji szacowanej na 51,8 mln euro.

Zgodnie z programem rewitalizacji Łodzi projekt obejmie remonty miejskich kamienic, układ komunikacyjny miasta, wprowadzi do centrum dużo zieleni, a także poprawi wizerunek podwórek i przestrzeni publicznej.

Zmiany musi jeszcze zatwierdzić Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

O rewitalizacji

„Prawie 1500 polskich samorządów zdecydowało się opracować program rewitalizacji po roku 2015, w wyniku czego prawie 16% Polaków mieszka na obszarach rewitalizacji” – obliczała Aleksandra Jadach-Sepioło z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, a swoje obserwacje zawarła w materiale „Czy to koniec rewitalizacji?” (Przegląd Komunalny, 7/2022).

Oprócz fizycznych zmian, które można zaobserwować gołym okiem, w wielu gminach udało się także stopniowo uruchomić zaangażowanie mieszkańców w życie społeczne obszaru i skłonić właścicieli nieruchomości do finansowego zaangażowania w remonty i modernizacje budynków.

Pozytywne efekty najłatwiej zaobserwować w Specjalnych Strefach Rewitalizacji (SSR), gdzie stosowane są dotacje do remontów nieruchomości prywatnych. Środki dotacyjne spełniają tu swoją funkcję – zaangażowanie finansowe i organizacyjne inwestorów przewyższa wysokość wsparcia ze strony gmin.


Czy to koniec rewitalizacji?

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024