Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Częstochowa. Rekordowa frekwencja w głosowaniu na budżet obywatelski

Częstochowa. Rekordowa frekwencja w głosowaniu na budżet obywatelski
jw
09.10.2024, o godz. 10:22
czas czytania: około 2 minut
0

W tym roku został ustanowiony nowy rekord – w Częstochowie przekroczono granicę 34 tys. osób głosujących online w 11. edycji budżetu obywatelskiego. Duży wpływ na to miała możliwość śledzenia na bieżąco wyników.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Znane są już zadania, które będą realizowane w przyszłym roku w ramach miejskiego Budżetu Obywatelskiego. Na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta opowiadali o nich: zastępca prezydenta Łukasz Kot, Agnieszka Grabińska – naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej, Agata Wierny oraz Justyna Głąb z Referatu Dialogu i Praw Człowieka Wydziału Polityki Społecznej.

Ponad 34 tys. głosów

– Spośród nas swój głos oddało ponad 34 tysiące osób, to zarówno zasługa ciekawych projektów, mieliśmy ich 44 ogólnomiejskich i 407 dzielnicowych, ale przede wszystkim nowości wprowadzonych po ostatniej ewaluacji. Możliwość śledzenia na bieżąco punktacji mobilizowała mieszkańców do głosowania, jak i zachęcania innych. Te prawie 10 mln zł z budżetu miejskiego rozdała rekordowa liczba mieszkańców. Dziękuję im za udział w tej edycji – komentował zastępca prezydenta Częstochowy Łukasz Kot, który zaprezentował trzy zwycięskie projekty w kategorii ogólnomiejskiej.

– Tradycyjnie pierwsze miejsce to poprawa warunków bytowych zwierząt ze schroniska, w przypadku drugiego miejsca ukłony należą się młodym ludziom z IV LO, dzięki którym “Razem dla Sienia” zgromadził ponad 38 tys. punktów. Tak nakręcili swoich kolegów i rodziców. I trzeci to ISKRA, projekt zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci, w tym z niepełnosprawnością – wyliczał.

– To absolutny rekord frekwencji. Śledzenie wyników na bieżąco to prawdziwy strzał w dziesiątkę, a do tego publikowanie frekwencji w poszczególnych dzielnicach, które walczyły do samego końca o możliwość przyznania środków z dodatkowej puli. Po raz kolejny mieszkańcy Kiedrzyna utrzymali prowadzenie. Tegoroczna edycja BO odzwierciedla ideę obywatelskości, czyli uczestnictwa i integracji mieszkańców. Przykładem młodzież z “Sienkiewicza”, która widzi, że idzie za tym sprawstwo w postaci remontu szkoły – mówiła Agata Wierny, kierowniczka Referatu Dialogu i Praw Człowieka.

Pomysły które zyskały sympatię mieszkańców

Doposażenie bibliotek, OSP i szkół, opieka zwierząt, budowa placów zabaw czy boisk, urządzanie zieleni, organizacji festynów m.in. na takie pomysły postawiło 34112 głosujących. Ich decyzją do realizacji w przyszłym roku zostanie skierowane w sumie 117 pomysłów.

Głosowanie w 11. edycji Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie odbyło się między 23 września a 7 października br. W całości odbywało się na przeznaczonej do tego platformie internetowej.

W tym roku można było wybierać spośród 451 zgłoszonych zadań.

Mieszkańcy Kiedrzyna znów okazali się najaktywniejsi w głosowaniu BO (frekwencja 36,35%), dzięki czemu dostali “bonusowe” pieniądze z niewykorzystanych gdzie indziej środków, a jest to 167,5 tys. zł.

Wśród nietypowych zadań z dzielnic znalazły się m.in. kameralna dzielnicowa sala kinowa, akcja Stop Hejt z mobilną pomocą psychologiczną, zakup traktora-kosiarki, wyścigi samochodowe.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024