Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Szymon Dziak-Czekan o Forum Recyklingu

Szymon Dziak-Czekan o Forum Recyklingu
E. M.
14.10.2024, o godz. 17:27
czas czytania: około 2 minut
0

Podczas Forum Recyklingu, Szymon Dziak-Czekan odniósł się do najnowszego raportu Instytutu Ochrony Środowiska (IOŚ), który dotyczy mocy przerobowych w polskich zakładach recyklingowych. Jego komentarze rzucają światło na wyzwania, z jakimi zmaga się branża, oraz na potrzebę współpracy z władzami, by sprostać obecnym wymaganiom rynkowym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Szymon Dziak-Czekan, przedstawiciel branży recyklingu, skomentował wyniki raportu Instytutu Ochrony Środowiska dotyczącego mocy przerobowych w polskich zakładach recyklingu. Podczas Forum Recyklingu podkreślił, że branża już od kilku lat prowadziła podobne analizy dotyczące swoich możliwości przerobowych.

Moce przerobowe 

– Jako branża recyklingu z zainteresowaniem obejrzeliśmy raport Instytutu Ochrony Środowiska na temat mocy przerobowych w polskich zakładach recyklingu. My jako branża już kilka lat temu podobne sprawdzenie tych mocy zrobiliśmy. Wyszło nam wtedy, że 12,5 miliona ton to moce przerobowe dla samych tworzyw sztucznych — mówi Dziak-Czekan.

– Mimo nowelizacji ustawy o odpadach oraz wprowadzenia inspekcji w 2018 roku, znaczna część polskich zakładów recyklingu i przetwarzania nadal funkcjonuje na podstawie starych decyzji. W rezultacie oficjalnie zgłaszane moce przerobowe mogą być znacznie wyższe niż rzeczywiste zdolności przetwarzania odpadów – dodaje. 

Stare maszyny i duże koszty energii 

Dziak-Czekan zwrócił również uwagę na problem starzejących się technologii w branży: – Znaczna część polskich zakładów recyklingu działa na bardzo starych maszynach, często mających 15-20 lat. W obliczu rosnących cen energii jest to nieekonomiczne.

Dla branży kluczowym wyzwaniem pozostaje tzw. luka inwestycyjna. Wymiana przestarzałych maszyn oraz inwestycje w nowoczesne technologie są konieczne, by sprostać współczesnym wymaganiom efektywności i opłacalności recyklingu.

– Dlatego chcemy wejść w dialog z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, by wspólnie wypracować rozwiązania poprawiające sytuację w branży — dodaje Dziak-Czekan.

Szymon Dziak-Czekan podkreśla, że branża recyklingowa boryka się z trzema głównymi problemami: wysokimi kosztami, brakiem wprowadzenia systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) oraz potrzebą nowych inwestycji w sektorze. Współpraca z resortem klimatu ma na celu stworzenie lepszych warunków do rozwoju i unowocześnienia polskiego recyklingu, co przyniosłoby korzyści zarówno środowisku, jak i gospodarce.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024