W “własną ” energią
„To historyczny moment w ponad 50-letniej historii PEC, bo gliwicka ciepłownia produkuje już nie tylko ciepło, ale także prąd – co prawda w mikroskali, wyłącznie na własne potrzeby, ale jednak” – zaznaczył Sosnowski.
Przedstawiciele PEC Gliwice akcentują, że chcą przekształcić spółkę w nowoczesne przedsiębiorstwo multienergetyczne.
Park Zielonej Energii
Pod tym kątem PEC przygotowuje – pod nazwą Park Zielonej Energii – budowę przy ul. Królewskiej Tamy instalacji wielopaliwowej wytwarzającej prąd i ciepło, mogącej spalać wysokokaloryczną frakcję odpadów (w lipcu br. zawarto z NFOŚiGW umowę na blisko 271 mln zł dotacji do tej inwestycji).
Według planów rocznie w Parku Zielonej Energii przetwarzanych ma być ok. 40 tys. ton odpadów komunalnych, w tym tzw. wielkie gabaryty, co pozwoli na wyprodukowanie ponad 20 tys. megawatogodzin energii elektrycznej (zapotrzebowanie ok. 10 tys. gospodarstw domowych) i około 490 tys. gigadżuli ciepła (jedna czwarta zapotrzebowania dla Gliwic i ograniczenie zużycia węgla o 400 wagonów rocznie).
Wytworzone ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia elektryczna zasili Krajowy System Elektroenergetyczny (w grę wchodzą również instytucje i podmioty należące do Gliwickiego Klastra Energii).
Inwestycja ma być finansowana ze środków NFOŚiGW, budżetu Gliwic, środków własnych PEC oraz funduszów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. PEC planuje rozpoczęcie budowy w 2025 r., a zakończenie w drugim kwartale 2028 r.
Spółka ogłosiła już przetarg z terminem składania ofert 30 grudnia br. Zamówienie dotyczy realizacji w formule projektuj i buduj zadania pod nazwą: „Rozbudowa istniejącej ciepłowni o blok parowy z kotłem wielopaliwowym wytwarzającym ciepło i energię elektryczną w wysokosprawnej kogeneracji planowana do realizacji na terenie PEC – Gliwice Sp. z o.o. w Gliwicach przy ul. Królewskiej Tamy 135”.
Komentarze (0)