Zakopiański magistrat otrzymał monumentalne rzeźby autorstwa Henryka Burzca (1919-2005), w 2013 roku, od córki artysty, na mocy umowy darowizny. Rzeźbiarz Henryk Burzec związany był z zakopiańską “Szkołą Kenara” i dysponował pracownią zlokalizowaną w Zakopanem, pod Giewontem, w willi Chochlik – w dawnym domu malarza Teodora Axentowicza.
Grant i ekspozycja trzech rzeźb
Jak informuje Joanna Staszak, Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane, Henryk Burzec znany jest z przestrzennych rzeźb wykonywanych w betonie, które tworzył przy swojej pracowni. Jednak monumenty, które pozostawały w tym miejscu, zaczęły już niszczeć.
– Pozyskaliśmy finansowanie na odnowienie, przeniesienie i wyeksponowanie trzech rzeźb – wyjaśnia naczelnik Joanna Staszak. – Koncepcję tę poparła także córka artysty, która po jego śmierci formalnie przekazała monumenty na rzecz miasta.
250 tys. zł na renowację
Pierwszy z posągów, zatytułowany “Taniec Góralski”, został odnowiony i stanął już w ubiegłym roku przed dworcem kolejowym. Na renowację i relokację kolejnych trzech posągów zatytułowanych: “Kosmonautka”, “Rakieta” i “Syn nieba”, urząd miasta pozyskał finansowanie w kwocie 250 tys. zł z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w ramach programu “Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej”.
Monumenty mają być wyeksponowane na Dolnej Równi Krupowej. Trzy kolejne monumenty zatytułowane: “Rodzina góralska”, “Poranek” oraz “Millenium”, nadal pozostają przy pracowni artysty i w przyszłości również mają być odrestaurowane i przeniesione. Relokację dzieł poparła wcześniej Rada Miasta Zakopane.
Protest grupy mieszkańców
Grupa mieszkańców Zakopanego nie zgadza się jednak z decyzją o wyeksponowaniu monumentów w nowej przestrzeni i zbiera podpisy pod petycją o pozostawieniu ich przy pracowni artysty, przy ul. Piaseckiego. Inicjatorzy petycji chcą skierować pismo do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Uczestnicy protestu, w uzasadnieniu swojej petycji, przekonują że władze Zakopanego degradują przestrzeń publiczną, co ich zdaniem, jest sprzeczne z celami programu dotacyjnego, z którego pochodzą fundusze.
Przy okazji uczestnicy protestu chcą skontrolowania wszystkich działań przeprowadzonych w tym zakresie przez miasto Zakopane i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie.
Kolejny grant na renowację rzeźb
W powyższym kontekście, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku prof. dr hab. Maciej Aleksandrowicz wyjaśnia, że Centrum nie będzie zabierać głosu w lokalnej dyskusji dotyczącej kwestii wyeksponowania rzeźb.
– Finansujemy proces odnowienia rzeźb i to jest już kolejny grant na renowację rzeźb Henryka Burzca, której dokonuje miasto Zakopane – wyjaśnia prof. dr hab. Maciej Aleksandrowicz. – Pierwsza renowacja dzieła „Orbity” była bardzo udana, więc przyznaliśmy kolejny grant na odnowienie następnych dzieł – podsumowuje dyrektor.
Komentarze (0)