Będzie zasilać i chronić przed powodzią
Kowalski przypomniał jednocześnie, że projekt Młoty ma prawie 40-letnią historię. Został jednak zablokowany przez protesty okolicznych mieszkańców. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem ukończenie inwestycji planowane było na 2030 r.
– Dzisiaj rzeczywiście są tam pojedyncze protesty mieszkańców, ale trzeba wziąć pod uwagę potrzeby systemu elektroenergetycznego. Chodzi przede wszystkim o to, że ten projekt może pełnić rolę zbiornika retencyjnego i chronić przed powodzią – podkreślił Kowalski. Dodał, że to bardzo aktualne wyzwanie, bo zagrożenie powodzią wybrzmiało w tym roku w tamtym regionie szczególnie mocno. Liczy też, że protesty mieszkańców da się szybko rozwiązać w sposób konstruktywny i osiągnąć porozumienie.
Argumentem za realizacją projektu budowy elektrowni jest fakt, że system energetyczny bardzo potrzebuje magazynów energii. Kowalski uważa, że najlepszym rozwiązaniem są naturalne magazyny, np. elektrownia szczytowo-pompowa, jaką jest projekt Młoty. – PGE jest liderem, jeśli chodzi o elektrownie szczytowo-pompowe w Polsce: na 1,8 GW mocy wszystkich takich elektrowni jesteśmy właścicielami 1,5 GW – podkreślił Kowalski. Dodał, że projekt Młoty to będzie prawie 1000 MW mocy.
Rozproszone magazyny energii niebawem
Kowalski przypomniał też, że PGE ogłosiła przetarg na 26 rozproszonych magazynów energii o mocy od 2 do 10 MW. Wyjaśnił, że mają to być magazyny komercyjne, które będą świadczyć nie tylko usługi związane z elastycznością sieci, ale również usługi regulacyjne, a także dotyczące arbitrażu cenowego czyli to, czego dzisiaj potrzebuje system elektroenergetyczny.
Zainteresowanie przetargiem, szczególnie na budowę rozproszonych magazynów, przerosło podobno oczekiwania zarządu PGE. – Zgłosiło się ponad 30 firm, więc będziemy przygotowywali specyfikację, która będzie ostatecznie podstawą do wyboru wykonawcy – poinformował wiceprezes PGE.
W Polsce jest sześć elektrowni szczytowo-pompowych: Żarnowiec, Porąbka-Żar, Solina, Żydowo, Dychów oraz Czorsztyn.
PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w spółce niecałe 61 proc. akcji.
Komentarze (0)