Innowacyjność cementu ECOPlanet Budowlany z dodatkiem ECOCycle polega na zastosowaniu minimum 10% materiału mineralnego odzyskanego z rozbiórkowego betonu, co pozwala znacząco ograniczyć wydobycie surowców naturalnych. Platforma technologiczna Holcim ECOCycle pozwala nam na przetwarzanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych w materiały gotowe do ponownego użycia.
Dodatkowo proces produkcji cementu ECOPlanet Budowlany zmniejsza emisję CO₂ o minimum 40% w porównaniu do standardowego cementu typu CEM I.
Zrównoważone materiały budowlane
–Wprowadzenie ECOPlanet Budowlany z materiałem mineralnym z recyklingu betonu ECOCycle to odpowiedź Holcim Polska na rosnące potrzeby rynku w zakresie zrównoważonych materiałów budowlanych. Dzięki innowacyjnemu podejściu łączymy wysoką jakość z troską o środowisko, oferując produkt, który jednocześnie wspiera dekarbonizację i rozwój gospodarki obiegu zamkniętego w segmencie budownictwa oraz rozwiązania o obniżonym śladzie węglowym. To także wyraz naszej misji i wizji – dążymy do bycia liderem rozwiązań dla nowoczesnego budownictwa, z troską o przyszłość środowiska i kolejne pokolenia – podkreśla Dariusz Kuryś, Kierownik ds. Rozwoju Biznesu w Holcim Polska.
Realna redukcja emisji CO₂
Zastąpienie 1 tony typowego cementu CEM II przez 1 tonę ECOPlanet Budowlany zmniejsza emisję CO₂ o 235 kg. Taka ilość CO₂ jest emitowana przez samochód osobowego marki Volvo z silnikiem T2 pokonujący 1252 km w mieście lub 2070 km poza miastem. To dystans odpowiadający praktycznie odległości z Wrocławia do Barcelony.
ECOPlanet Budowlany – CEM II/C-M (V-F-LL) 32,5 N z Cementowni Kujawy to cement portlandzki wieloskładnikowy o klasie wytrzymałości 32,5, normalnej wytrzymałości wczesnej (N) i składzie zgodnym z wymaganiami normy PN-EN 197-6. Składnik F w nazwie normowej odnosi się do specjalnie wyselekcjonowanego materiału mineralnego pochodzącego z recyklingu betonu (ang. recycled concrete fines).
ECOPlanet Budowlany z dodatkiem ECOCycle, jest to produkt ogólnobudowlany, a jego zastosowanie znacznie wydłuża czas zachowania optymalnych właściwości roboczych mieszanki betonowej i zapraw nawet w podwyższonych temperaturach otoczenia. Wyróżnia się bardzo dobrą plastycznością i urabialnością, co poprawia komfort pracy wykonawców.
Cement ten jest przeznaczony do większości prac budowlanych i remontowych, doskonale sprawdzi się przy murowaniu i tynkowaniu oraz stabilizacji gruntu.
29 października 2024 rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten wprowadza zmiany w zakresie organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (odpady BiR) od 1 stycznia 2025.
Kierunki zmian przepisów oraz nadchodzące obowiązki z tym związane w kontekście odpadów budowlanych i rozbiórkowych zostaną omówione podczas szkolenia online 3 grudnia 2024
Zmiany w zakresie gospodarki odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi.
Aspekty praktyczne i pojawiające się problemy
Komentarze (0)