Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Sowińska: nowela przesuwająca system kaucyjny powinna przejść przez Sejm w przyszłym tygodniu

Sowińska: nowela przesuwająca system kaucyjny powinna przejść przez Sejm w przyszłym tygodniu
MŁ/PAP
14.11.2024, o godz. 13:25
czas czytania: około 4 minut
0

Przyszły tydzień sejmowy jest ostatnim momentem na uchwalenie przez Sejm nowelizacji ustawy przesuwającej termin startu systemu kaucyjnego - poinformowała w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Obecne przepisy zakładają, że system ruszy 1 stycznia 2025 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

“(…) dzisiaj najważniejsze jest, aby ta ustawa (nowelizacja ustawy przesuwająca termin wejścia w życie systemu kaucyjnego – PAP) została przyjęta w tym roku, łącznie z podpisem prezydenta. Dlatego właściwie ten przyszły tydzień sejmowy jest ostatnim momentem, kiedy ta ustawa powinna przejść przez Sejm, a następnie trafić w tej ścieżce legislacyjnej do Senatu i potem do podpisu prezydenta” – poinformowała podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Termin uchwalenia nowelizacji kluczowy dla przesunięcia terminu 

Jednym z głównych celów projektowanej noweli jest przesunięcie startu systemu kaucji na 1 października 2025 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ma on ruszyć z początkiem nowego roku. Jak zwracała uwagę w zeszłym tygodniu minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, uchwalenie nowelizacji przed końcem roku jest kluczowe, aby system kaucyjny nie wystartował od stycznia, na co – jak mówiła już wcześniej – przedsiębiorcy nie są gotowi.
 W czwartek wiceminister Sowińska podkreśliła, że czas procedowania ustawy w Sejmie jest “naprawdę kluczowy”. “Jest to ważne, dlatego że uruchomienie systemu w obecnym kształcie może doprowadzić do niemożliwych do odwrócenia błędów. Przedsiębiorcy oczekują od nas stabilnego i przewidywalnego otoczenia prawnego, tak żeby mogli realizować swoje obowiązki ustawowe” – oceniła Sowińska.

Wyjaśniła, że w obecnie obowiązujących przepisach duża część rynku jest wykluczona z systemu kaucyjnego, co mogłoby prowadzić do nieprawidłowego rozliczania opakowań i w konsekwencji również kaucji. Zaznaczyła, że do uczestnictwa w systemie kaucyjnym nie jest zobowiązana np. branża HoReCa (sektor hotelarski i gastronomiczny).

Nowy termin kompromisem

Przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. wiceminister nazwała “kompromisem”. “Są strony, które nie mogą się doczekać tego systemu kaucyjnego i postulują jak najszybsze wdrożenie, ale jest też strona, która chciałaby opóźnienia tego startu systemu. Jest to trudny kompromis, natomiast chciałabym bardzo prosić o uszanowanie go” – powiedziała wiceminister klimatu.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Sowińska poinformowała, że do projektu noweli ustawy procedowanego obecnie w Sejmie mogą zostać dodane jedynie mniejsze poprawki, które nie zmienią “charakteru ustawy”, ponieważ jest ona obecnie w procesie notyfikacji. Dodała, że zgłoszenie notyfikacyjne zostało wysłane do Unii Europejskiej 20 września br. i obowiązuje do 20 grudnia.

Drobne zmiany niewykluczone

Wiceminister zaznaczyła też, że w przyszłym roku resort klimatu nie zamierza ponownie nowelizować ustawy o systemie kaucyjnym, a przynajmniej “nie w jakimś istotnym kształcie”. Zastrzegła jednak, że nie wyklucza konieczności wprowadzenia drobnych zmian, które mogą okazać się niezbędne w związku z pracami nad rozszerzoną odpowiedzialnością producentów (ROP).

Chodzi o regulacje, które zakładają, że wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach ponoszą odpowiedzialność finansową, a także organizacyjną związaną ze zbiórką produktów w całym cyklu ich życia, także kiedy stają się odpadami. “My w tej chwili prowadzimy konsultacje wewnętrzne, m.in. międzyresortowe, jak ten system ma wyglądać. (…) chcemy się już skoncentrować konkretnie na przepisach prawa” – zaznaczyła. Jej zdaniem są szanse na to, żeby odpowiednie przepisy dotyczące ROP zostały przygotowane w przyszłym roku.

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy przesuwającego start systemu kaucyjnego odbyło się w Sejmie 7 listopada br. Dzień później projekt został skierowany do prac w podkomisji, której najbliższe posiedzenie zaplanowano na 19 listopada. Sejm wyznaczył też termin przedstawienia sprawozdania komisji gospodarki oraz środowiska do 3 grudnia br.

Co w projekcie?

Poza przesunięciem terminu wejścia w życie systemu kaucyjnego, projekt noweli wprowadza szereg innych zmian. Zakłada m.in., że w każdej gminie w Polsce będzie musiał funkcjonować co najmniej jeden stacjonarny punkt odbierania opakowań i odpadów opakowaniowych w ramach systemu kaucyjnego. Innym rozwiązaniem, który znalazł się w projekcie jest stworzenie tzw. zamkniętego systemu obiegu kaucji, czyli pobierania jej w całym łańcuchu dystrybucji. Ma to przyczynić się do uszczelnienia systemu i zapewnienia monitorowania przepływów kaucji. Projekt wyłącza też z systemu kaucyjnego zbiórkę opakowań po mleku i produktach mlecznych.

Celem systemu kaucyjnego jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 mkw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję. Natomiast mniejsze sklepy będą pobierać kaucję, ale przystąpienie do systemu odbioru opakowań będzie w ich przypadku dobrowolne.

Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań. System docelowo ma objąć trzy rodzaje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.

Rozszerzona odpowiedzialność producentów polega tym, że to wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach ponoszą odpowiedzialność finansową, a także organizacyjną związaną ze zbiórką produktów w całym cyklu ich życia, także kiedy stają się odpadami. 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024