Inwestycja jest częścią drugiego etapu projektu Program Centrum. W trakcie wcześniejszych prac położono torowisko na ul. Ratajczaka pomiędzy ul. Św. Marcin i ul. 27 Grudnia.
Okazja do gruntownej przebudowy
W ramach kolejnej odsłony inwestycji wybrany w przetargu wykonawca, oprócz zbudowania linii tramwajowej, wykona roboty związane z budową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz wybuduje nowe drogi rowerowe i chodniki.
Budowa trasy tramwajowej ma ułatwić mieszkańcom poznańskiej Wildy i Dębca przejazd do centrum miasta. “Nowa trasa będzie również dodatkową osią komunikacyjną w relacji południe-północ Poznania po wybudowaniu prawoskrętu dla tramwajów z ul. 27 Grudnia w Mielżyńskiego, a w dalszej perspektywie połączenia tramwajowego z Garbar w stronę Naramowic” – zaznaczono w komunikacie PIM.
Dodano, że włączenie nowego torowiska w sieć linii tramwajowych wymaga przebudowy skrzyżowania ul. Królowej Jadwigi, Niezłomnych, Matyi i Wierzbięcice. Według zapowiedzi w efekcie znikną schody prowadzące w trzech miejscach do przejścia podziemnego, a dojście na przystanek Wierzbięcice będzie możliwe dzięki nowemu, naziemnemu przejściu dla pieszych z przejazdem rowerowym.
Uspokojenie ruchu
Wraz z inwestycją ruch na ul. Ratajczaka ma zostać uspokojony: odcinek od ul. Św. Marcin do skrzyżowania z ul. Ogrodową i Powstańców Wielkopolskich będzie strefą zamieszkania. “Po obu stronach ulicy na tym fragmencie przewidziano symetryczne przestrzenie obsadzone drzewami i zielenią niską. Będzie to ciąg z ogródkami i miejscami postojowymi utrzymany w klimacie zielonej alei” – opisano w komunikacie PIM.
Dodatkowo, w strefie zamieszkania, pomiędzy ul. Św. Marcin a ul. Ogrodową i Powstańców Wielkopolskich, planowany jest bezprogowy układ kamiennej nawierzchni, która ma nawiązywać wzorem do przebudowanego już odcinka ul. Św. Marcin.
Poznański magistrat poinformował, że na 10 grudnia, na godz. 17, w sali sesyjnej urzędu miasta zaplanowano spotkanie przedstawicieli samorządu i PIM z mieszkańcami. Rozmowy mają dotyczyć budowy trasy tramwajowej w ulicy Ratajczaka.
W publikacji o przetargu podano, że samorząd Poznania ubiega się o dofinansowanie projektu w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
Warunki odwołania
Spółka PIM zastrzegła, że może unieważnić postępowanie, w przypadku gdy cena najkorzystniejszej oferty będzie przewyższała kwotę, jaką samorząd lub Aquanet S.A. zamierzają przeznaczyć na sfinansowanie inwestycji. Postępowanie może zostać unieważnione również w przypadku, gdy zamawiający nie otrzyma planowanego wsparcia finansowego.
Oferty w postępowaniu będą przyjmowane do 10 stycznia.
Komentarze (0)