Bioodpady stanowią jeden z niewielu strumieni odpadów, których nie da się uniknąć. W naturze również występują, jednak siłami natury zostają surowcem dla innych procesów. W gospodarce bioodpadami komunalnymi należy zatem maksymalnie wiernie odwzorować naturalny cykl obiegu węgla organicznego w przyrodzie. 

Wykorzystanie kaskadowe 

Wykorzystanie zasobów biomasy (rysunek 1), takich jak drewno i produkty rolne, oznacza ich efektywne użycie z punktu widzenia konsumpcji zasobów naturalnych, materiałów i ziemi w celu zwiększenia produktywności i wydajności użytkowania topniejącej puli cennych surowców. Zasada wykorzystania kaskadowego faworyzuje zastosowania, które pozwalają na ponowne użycie i recykling produktów oraz surowców, a także promuje użycie energii tylko wówczas, gdy kończą się inne rozwiązania. Priorytetami są użycie materiałowe przed energetycznym oraz produkcja energii w połączeniu z „produktami równoległymi”, takimi jak kompost czy składniki odżywcze, zamiast samej produkcji energii. 

Produktywność ziemi i zdrowie gleb 

Szacunkowy koszt degradacji gruntów na całym świecie wynosi 40 mld dolarów rocznie. Liczba ta nie uwzględnia ukrytych kosztów zwiększonego użycia nawozów, utraty bioróżnorodności i walorów krajobrazowych. D...