Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

1,4 mld euro dla startupów, MŚP i naukowców od EIC

1,4 mld euro dla startupów, MŚP i naukowców od EIC
pap/jw
13.12.2024, o godz. 8:00
czas czytania: około 3 minut
0

1,4 mld euro przeznaczy w 2025 r. Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) na innowacyjne projekty naukowe i technologiczne. O wsparcie mogą się ubiegać naukowcy, przedsiębiorstwa i startupy – także z Polski. Na wsparcie mogą liczyć projekty, które "mają znaczenie dla uniezależnienia Europy od zewnętrznych dostawców”. To m.in. komputery kwantowe, zielona energia albo biotechnologie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W 2025 r. Europejska Rada ds. Innowacji (European Innovation Council, EIC) przeznaczy ponad 1,4 mld euro na rozwój strategicznych technologii, przełomowych badań i innowacyjnych przedsiębiorstw – poinformowała rada w komunikacie.

Uniezależnienie od zewnętrznych dostawców

Ta suma zostanie przeznaczona na wsparcie dla projektów, które “mają znaczenie dla uniezależnienia Europy od zewnętrznych dostawców”. To m.in. komputery kwantowe, zielona energia albo biotechnologie. Finansowanie w tym projekcie mogą zdobyć naukowcy i zespoły badawcze, które chcą komercjalizować swoje wynalazki, startupy oraz firmy z sektora MŚP z całej UE – w tym z Polski. EIC chce finansować podmioty przygotowujące przełomowe rozwiązania i gotowe rozszerzać działalność na rynki międzynarodowe.

Finansowanie EIC jest podzielone tak, by skorzystały z niego firmy i instytucje na różnym etapie rozwoju innowacji i biznesu. W ramach EIC Pathfinder (budżet 262 mln euro) zespoły badawcze realizujące wizjonerskie projekty, które mają szansę zmienić oblicze technologii, mogą otrzymać bezzwrotne dotacje do 4 mln euro.

EIC Transition (98 mln euro) wspiera przekształcanie wyników badań naukowych w praktyczne innowacje. Program jest przeznaczony dla projektów, które wcześniej uzyskały finansowanie w ramach m.in. EIC Pathfinder, a maksymalna dotacja to 2,5 mln euro.

Z największego budżetu, EIC Accelerator (634 mln euro) na rozwój i rozszerzanie działalności innowacyjnych startupów i MŚP, będą pochodzić dotacje do 2,5 mln euro i inwestycje od 0,5 do 10 mln euro.

Nowością w programie EIC Accelerator jest STEP Scale-Up (300 mln euro), który zapewnia wsparcie kapitałowe w postaci inwestycji w wysokości 10-30 mln euro dla obiecujących przedsiębiorstw ze wszystkich branż. Subwencja ma pomóc firmom w zabezpieczeniu większych prywatnych współinwestycji i rozszerzaniu działalności.

O finansowanie w ramach programu EIC Accelerator mogą ubiegać się przedsiębiorstwa każdego typu – startupy, MŚP, spin-offy oraz małe spółki o średniej kapitalizacji. Program STEP Scale-Up powstał z myślą o firmach zajmujących się strategicznymi technologiami, które mają szansę uniezależnić Europę od zewnętrznych dostawców oraz napędzać transformację technologiczną w regionie.

Do realizacji ambitnych projektów

“Przyszłoroczne rozdanie z programu EIC stanowi niezwykłą okazję dla polskich firm, by sięgnąć po unijne fundusze i zrealizować swoje ambitne projekty” – czytamy w dokumencie.

“Programy Europejskiej Rady Innowacji na rok 2025 otwierają przed polskimi firmami i zespołami badawczymi ogromne możliwości zdobycia wsparcia na rozwój przełomowych technologii oraz skalowanie działalności na rynkach międzynarodowych. To szansa nie tylko na finansowanie innowacyjnych projektów, ale także na zwiększenie konkurencyjności Polski w kluczowych obszarach, takich jak zielona energia, komputery kwantowe, technologie kosmiczne lub biotechnologie” – powiedziała cytowana w komunikacie Kinga Stanisławska, założycielka funduszu Experior Venture Fund i polska ambasadorka w Europejskiej Radzie ds. Innowacji.

Z programu EIC Accelerator skorzystało już wiele polskich firm. Np. firma MagRail (HYPER POLAND) otrzymała 2,5 mln euro na projekt lewitujących pociągów, które mają zwiększyć efektywność transportu kolejowego. COMFTQUA (BEIT Sp. z o.o.) zdobyła 2,5 mln euro na opracowanie algorytmów kwantowych, które umożliwią rozwiązywanie skomplikowanych problemów przy użyciu komputerów odpornych na błędy. Z kolei WIDMO Cities, opracowująca technologię do precyzyjnego mapowania podziemnej infrastruktury miejskiej, który ma obniżyć koszty budowlane oraz zwiększyć bezpieczeństwo publiczne, uzyskała grant na 2,1 mln euro.

Więcej informacji o programach i wnioskowaniu o wsparcie można znaleźć na stronie Europejskiej Rady ds. Innowacji oraz w Krajowym Punkcie Kontaktowym.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024