Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Komisja Europejska wzywa Polskę by lepiej dbała o jakość wody w kąpieliskach

Komisja Europejska wzywa Polskę by lepiej dbała o jakość wody w kąpieliskach
R.G./PAP
17.12.2024, o godz. 8:44
czas czytania: około 2 minut
0

Wczoraj (16 grudnia br.), Komisja Europejska wezwała Polskę do usunięcia uchybień w unijnej polityce środowiskowej. Sprawa dotyczy lepszego przestrzegania przepisów o jakości wody w kąpieliskach. Chodzi też o objęcie ochroną siedlisk i gatunków na obszarze Natura 2000 i zapobieganie awariom z udziałem substancji niebezpiecznych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Komisja wezwała Polskę do pełnego przestrzegania dyrektywy o jakości wody w kąpieliskach. Przepisy nakładają na państwa członkowskie, m.in. obowiązek monitorowania i klasyfikacji wód w odniesieniu do parametrów dotyczących konkretnych bakterii oraz obowiązek informowania opinii publicznej o jakości wody w kąpieliskach i zarządzaniu plażami. W przypadku, jeśli woda stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, właściwe organy zobowiązane są podjąć odpowiednie środki ochronne.

Błędne statusy i niedostateczna informacja

Zarzut dotyczy też tego, że Polska nie przyjęła przepisów w sprawie monitorowania wody i rozdzielania zadań w przypadku zagrożeń związanych ze słabą jej jakością, a także nieodpowiednio nadawała status wodzie i niedostatecznie informowała obywateli o stanie kąpielisk.

Polskę wezwano do usunięcia uchybień jeszcze w październiku 2020 roku, ale ponieważ ta nie usunęła niedociągnięć, KE zdecydowała o podjęciu kolejnego kroku, czyli wystosowaniu uzasadnionej decyzji. Polska ma teraz dwa miesiące na odpowiedź i podjęcie działań. Jeśli tego nie zrobi KE może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Nieodpowiednia ochrona Obszarów Natura 2000

Trybunał może zająć się także nieprzestrzeganiem przez Polskę przepisów o odpowiedniej ochronie siedlisk i gatunków na obszarze ochrony przyrody Natura 2000.

W ramach dyrektywy siedliskowej i dyrektywy ptasiej państwa UE zgodziły się na rozwój wspólnej europejskiej sieci Natura 2000 poprzez zaproponowanie KE odpowiednich terenów pod ochronę. KE jeszcze w lipcu 2019 r. zarzuciła Polsce, że nie zaproponowała wszystkich terenów, a te które trafiły na listę, nie obejmowały ochrony wszystkich siedlisk i gatunków – wezwała kraj do usunięcia uchybień. A ponieważ nadal nie zostały usunięte, KE w poniedziałek zdecydowała o skierowaniu do Polski uzasadnionej decyzji w tej sprawie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024