Resort przemysłu, który dokument opracowuje we współpracy z Bankiem Światowym przypomniał, że podstawą bezpieczeństwa energetycznego jest dywersyfikacja dostaw w budowaniu stabilności energetycznej i uniezależniania się od surowców energetycznych z krajów trzecich. Ministerstwo podkreśliło, że bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych jest wskazanym przezeń jednym z siedmiu filarów polskiej prezydencji.
Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja regionu” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach ma być jednym z najważniejszych wydarzeń polskiej prezydencji, za które odpowiada MP. Konferencji mają towarzyszyć imprezy realizowane przez uczelnie, instytuty badawcze czy przedstawicieli regionalnej administracji samorządowej i rządowej.
Prezentacja polityki energetycznej podczas polskiej prezydencji
Resort przemysłu zorganizuje też w ramach polskiej prezydencji „FISA – EURADWASTE 2025 & SNETP FORUM 2025” – 11. edycję konferencji Euratomu, poświęconej badaniom i szkoleniom nt. bezpieczeństwa rozszczepienia systemów reaktorowych. To wydarzenie odbędzie się 12-16 maja 2025 r.
Ministerstwo Przemysłu współpracuje również przy organizacji i realizacji prac Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE-energia), a także jej organów pomocniczych.
W tracie prezydencji MP ma gościć grupę dyplomatów akredytowanych przy stałych przedstawicielstwach państw członkowskich UE, zajmujących się tematyką energii w ramach tzw. attaché trip dyplomatów energetycznych i jądrowych. Wizyta ma im ułatwić zapoznanie się z najważniejszymi aspektami polskiej polityki energetycznej.
Podziały między ministerstwami
Zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o działach administracji 1 lipca 2024 r. Ministerstwo Przemysłu przejęło od Ministerstwa Klimatu i Środowiska kompetencje w zakresie gazu, atomu i ropy naftowej (wraz z urzędnikami). Ponadto m.in. 1 listopada do resortu przemysłu trafiło z MKiŚ biuro pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
W resorcie funkcjonują dotąd departamenty: komunikacji, budżetu i finansów, cyfryzacji i bezpieczeństwa, energii jądrowej, funduszy europejskich i spraw zagranicznych, górnictwa i hutnictwa, prawny oraz ropy, gazu i gospodarki wodorowej.
Komentarze (0)