Rzecznik GZDiZ Patryk Rosiński poinformował, że drzewa rosnące w Wielkiej Alei Lipowej, które przejdą zabiegi, wytypowano na podstawie ekspertyz przeprowadzonych wiosną ubiegłego roku. Poddano je wówczas testom obciążeniowym, tomografii dźwiękowej oraz ocenie wizualnej.
Dodał, że warunki bytowe lip rosnących w Wielkiej Alei nie są łatwe, głównie ze względu na ich lokalizację. Wyjaśnił, że specjalistyczne badania są konieczne, by na bieżąco weryfikować stan techniczny oraz zdrowie zabytkowego drzewostanu.
Konieczna pielęgnacja
Główny specjalista dendrolog GZDiZ Jakub Chorodeński podał w komunikacie, że szczegółowo przebadano 112 drzew. – W najgorszym stanie znajduje się ok. 20 z nich, które musimy znacząco przyciąć, kolejnych 20-30 wymaga cięć, które mają doprowadzić do szybkiego zagęszczenie się korony w dolnej części i obniżenia środka ciężkości, co pozwoli nadal im rosnąć, a ich otoczenie będzie bezpieczne – poinformował.
Według eksperta, pozostałe drzewa wymagają usunięcia posuszu i jemioły oraz stopniowego, naśladującego naturalne procesy, obniżania korony.
W badanych egzemplarzach potwierdzono m.in.: rozkłady w koronach i pniach, osłabienie i rozkład korzeni, obecność martwych przewodników, ubytki kominowe, nekrozy liści, pozostałości po tzw. chirurgii drzew – stosowanych w latach 60. i 70. metodach polegających na zalewaniu ubytków w pniach betonem.
Prace, na które zgodę wydał Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, dotyczą łącznie 466 lip. Potrwają do końca lutego br.
– W przypadku niektórych drzew musimy zastosować widoczne cięcia, które obniżą je o 30 proc. ich wysokości, ale jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Alternatywą byłoby całkowite usunięcie drzewa, więc pomimo tych, wydawać by się mogło, radykalnych działań, jesteśmy w stanie zagwarantować im kolejne lata życia – zapewnił Chorodeński.
Rzecznik GZDiZ dodał, że każdy egzemplarz zostanie zbadany także pod kątem występowania gatunków chronionych w koronach, konarach i pniach drzew. Zapewnił, że cenny drzewostan na czas prac zostanie zabezpieczony, aby nie dopuścić do uszkodzenia korzeni oraz zagęszczenia gleby w obrębie Strefy Ochrony Drzewa podczas wykonywanych prac, czyli przestrzeni w obszarze rzutu korony powiększonej o 1 m.
Wielka Aleja Lipowa
Wielka Aleja Lipowa – jedna z najstarszych w Europie – ciągnie się wzdłuż jednej z najważniejszych i najbardziej ruchliwych arterii Gdańska – Alei Zwycięstwa, która łączy historyczne centrum miasta z Wrzeszczem. Pomysłodawcą i fundatorem powstałej w latach 1768-1770 Alei był ówczesny burmistrz miasta Daniel Gralath. Posadzono wówczas w sumie 1416 lip holenderskich – w czterech rzędach, z których każdy liczył po 354 drzewa. Lipy tworzyły aleję o długości ponad dwóch kilometrów i szerokości ponad 34 metrów.
Aleja w dobrej formie przetrwała II wojnę światową. W 1967 r. została wpisana do rejestru zabytków. Liczne inwestycje prowadzone w obszarze Alei w latach powojennych, zwłaszcza w latach 70. ub. wieku sprawiły jednak, że część drzew obumarła: miejscami zastąpiono je nowymi, sadząc je jednak w lokalizacjach nieodpowiadających historycznemu układowi i używając innych gatunków lip.
Komentarze (0)