Reklama

AD1A PZO 2026 [13.05-09.06.26]

Kliknij i sprawdź, gdzie we Wrocławiu oddać, naprawić i wymienić rzeczy

Kliknij i sprawdź, gdzie we Wrocławiu oddać, naprawić i wymienić rzeczy
ZM
19.03.2025, o godz. 12:33
czas czytania: około 3 minut
0

Wrocław wprowadza interaktywną Mapę #WROCŁAW NIE MARNUJE dla mieszkańców, którzy chcą minimalizować odpady i dbać o środowisko. Dzięki mapie łatwo można znaleźć punkty, w których można oddać, naprawić lub wymienić rzeczy, a także miejsca odbioru odpadów problemowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Mapa pozwala szybko zlokalizować miejsca, w których można między innymi oddać niepotrzebne przedmioty, podzielić się jedzeniem, książkami czy ubraniami a także skorzystać z naprawy zamiast wyrzucać.
Chcemy pokazać, że każdy może realnie wpłynąć na ograniczenie marnowania –a dzięki naszej mapie informacje o ekopunktach są na wyciągnięcie ręki. Zależy nam na tym, by Wrocław był miejscem, w którym dawanie przedmiotom drugiego życia staje się normąpodkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Dyrektor Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju, Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Mapę można znaleźć na www.wroclaw.pl/mapa-nie-marnuje. By wyszukać miejsce trzeba kliknąć daną kategorię lub wyszukać interesujące nas osiedle. Gdy znajdziemy punkt wystarczy wybrać nawiguj – dzięki temu łatwo trafimy do danego miejsca. Przy każdym punkcie znajdziemy też krótką informację o szczegółach danego ekopunktu.

Kampania #WROCŁAW NIE MARNUJE

Mapa powstała w ramach kampanii #WROCŁAW NIE MARNUJE, prowadzonej w mieście od 2019 roku. To nie tylko hasło – to konkretne działania, które łączą ekologiczne idee z praktycznymi rozwiązaniami. Dzięki wielu inicjatywom, każdy może włączyć się w działania, które prowadzą do zmniejszenia marnotrawstwa zasobów i dbają o przyszłość naszej planety.
W ramach kampanii organizowane są warsztaty ekologiczne, zielone pikniki, miejskie gry, edukacyjne projekty, akcje bookcrossingowe czy wymiany plonów. Wszystkie te działania mają na celu zmniejszenie ilości odpadów oraz promowanie świadomej konsumpcji.

Jest sposób na problemowe odpady

Statystyki pokazują, że przeciętny Polak produkuje rocznie około 350 kg śmieci, a w skali kraju do kosza trafia niemal 5 milionów ton żywności. W samym Wrocławiu w 2024 roku wyprodukowano 293 tys. ton odpadów. Na mapie znalazły się także punkty takie jak: PSZOKi oraz mobilne SZOPY. To miejsca, w których możemy oddać odpady tzw. problemowe – czyli m.in. odpady wielkogabarytowe, elektroodpady, odpady remontowe i budowlane, opony, smary, oleje itp.
Pszoki odebrały w ubiegłym roku 12,5 tysiąca ton takich problemowych odpadów, dlatego bardzo się cieszymy, bo w porównaniu do lat ubiegłych to zainteresowanie wzrosło dwukrotnie – mówi Paweł Karpiński, prezes Ekosystemu.
W 2024 roku zebrano 400 ton elektrośmieci – to o 100 ton więcej niż dwa lata wcześniej.

Pij kranówkę, nie marnuj wody

Badania pokazują, że już 45% mieszkańców Wrocławia codziennie wybiera wodę z kranu, podczas gdy dwa lata wcześniej było to zaledwie 26%. Picie kranówki przez jedną osobę – zamiast 2 litrów wody butelkowanej dziennie – oznacza roczną redukcję aż 26 kilogramów plastiku.
Oszczędzanie wody, to także niwelowanie wycieków w sieci. MPWiK Wrocław  korzysta z nowoczesnego systemu „Smartflow”, który wykrywa tzw. „ukryte wycieki” na sieci wodociągowej. Każdego roku system pozwala na zaoszczędzenie milionów metrów sześciennych drogocennego surowca. Dzięki niemu można zlokalizować nadmiarowy pobór wody i szybko dokonać naprawy.
Jeszcze przed wprowadzeniem systemu straty na sieci wodociągowej wynosiły ponad 15% teraz to już tylko 5% – dzięki temu dorównujemy liderom branży w całej Europie – mówi Przemysław Gałecki, wiceprezes MPWiK Wrocław.

Zgłoś swoje ekomiejsce

Tworzenie miasta bez marnowania to wspólny wysiłek. Każdy może zgłosić nowe miejsca i współtworzyć mapę. Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się pod mapą, a zostanie do niej dodamy taki ekopunkt.
Każdy z nas zna miejsca, które zasługują na większą rozpoznawalność – jadłodzielnie, punkty wymiany ubrań czy naprawy sprzętów. Dzięki zgłoszeniom mieszkańców możemy stale rozwijać naszą mapę i czynić Wrocław jeszcze bardziej przyjaznym dla środowiska – dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1b odpady budowlane [25.04-09.06.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026