Reklama

AD1A PZO 2026 [13.05-09.06.26]

Świętokrzyskie: koniec głosowania w wyborach burmistrza Pińczowa

Świętokrzyskie: koniec głosowania w wyborach burmistrza Pińczowa depositphotos
ZM/PAP
26.04.2026, o godz. 22:25
czas czytania: około 2 minut
0

W Pińczowie zakończyło się głosowanie w przedterminowych wyborach burmistrza. O stanowisko ubiega się ośmioro kandydatów, a do urn mogło pójść ponad 15,6 tys. mieszkańców gminy. Ostateczne rozstrzygnięcie może wymagać drugiej tury.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Lokale wyborcze zostały otwarte w niedzielę o godzinie 7:00, a głosowanie odbywało się w 17 obwodowych komisjach wyborczych. Oprócz 15 stałych punktów utworzono również dwa odrębne obwody – w szpitalu powiatowym oraz domu pomocy społecznej, aby zapewnić możliwość udziału osobom przebywającym w tych placówkach.

Jak poinformował urzędnik wyborczy gminy, Lucjan Świdnicki, proces głosowania przebiegł bez incydentów. Jedyną zmianą była wcześniejsza rezygnacja jednego z członków komisji, którą sprawnie uzupełniono dzięki liście rezerwowej, co nie wpłynęło na organizację wyborów.

Ośmioro kandydatów i możliwa druga tura

O urząd burmistrza ubiega się ośmioro kandydatów reprezentujących różne środowiska – od samorządowców, przez przedsiębiorców, po osoby związane z administracją publiczną i spółkami komunalnymi. Tak szeroka lista pretendentów sprawia, że rozkład głosów może być rozproszony.

Aby wygrać już w pierwszej turze, kandydat musi uzyskać ponad 50 proc. ważnie oddanych głosów. W przeciwnym razie konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury, zaplanowanej na 10 maja, w której zmierzy się dwóch kandydatów z najwyższym poparciem.

Wybory po rezygnacji wieloletniego burmistrza

Przedterminowe wybory zostały zarządzone po rezygnacji Włodzimierz Badurak, który kierował gminą nieprzerwanie od 2006 roku. Jako powód swojej decyzji wskazał kwestie zdrowotne. Ostatni raz został wybrany na urząd w 2024 roku, ciesząc się poparciem mieszkańców.

Pińczów to gmina miejsko-wiejska położona w regionie Ponidzia, około 40 km od Kielce i 90 km od Kraków. Według danych z końca 2024 roku liczy blisko 19 tys. mieszkańców, z czego ponad 9 tys. zamieszkuje samo miasto. Wyniki głosowania pokażą, kto przejmie zarządzanie gminą w najbliższych latach.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1b odpady budowlane [25.04-09.06.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026