Pierwsze instalacje biogazowe zostały zbudowane na początku XX wieku. Po drugiej wojnie światowej zaczęły powstawać biogazownie rolnicze do fermentacji nawozu zwierzęcego. Najwięcej instalacji wytwarzających energię elektryczną oraz ciepło z biogazu zbudowano w Niemczech. W Polsce możliwości budowy biogazowni są takie same, jednak w naszym kraju liczba funkcjonujących instalacji jest „symboliczna”. Sytuację tą ma zmienić opracowany przez Ministerstwo Gospodarki „Program rozwoju biogazowni rolniczych”, który zakłada, że do 2020 roku w każdej gminie ma funkcjonować jedna biogazownia. Jest to główny mechanizm wsparcia rozwoju energii z odnawialnych źródeł, który umożliwia zarówno utylizację odpadów rolniczych jak i komunalnych. Jednocześnie jest to jedna z dróg do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Podczas konferencji zaprezentowane zostaną m.in. kierunki rozwoju dla odnawialnych źródeł energii, doświadczenia eksploatacyjne przedstawicieli biogazowni z UE w tym Szwecji. Poruszony zostanie również temat uzyskania dofinansowania na budowę tego typu instalacji.
Źródłem energii z biogazu mogą być planowane biogazownie rolnicze oraz istniejące instalacje znajdujące na składowiskach. Przykładem zakładów zagospodarowania odpadów, które czerpią korzyści finansowe z pozyskania biogazu z biomasy jest m.in. Eko Dolina Sp. z o.o. Łężyce oraz Zakład Zagospodarowania Odpadów z Poznania. Ich doświadczenia omówione zostaną m. in. podczas IV sesji poświęconej ekonomicznym aspektom wytwarzania energii z biogazu na składowiskach odpadów.
W drugim dniu konferencji odbędzie się wyjazd techniczny na składowisko odpadów komunalnych ZZO w Suchym Lesie, podczas którego zaprezentowana zostanie wzorcowa instalacja odzysku biogazu.
Do udziału w obradach zaproszeni są przedstawiciele samorządów, zakładów gospodarki odpadami oraz producenci instalacji biogazowych.
Organizatorem konferencji jest firma ABRYS z Poznania. Patronat medialny nad konferencją objął miesięcznik "Czysta Energia".
Komentarze (0)