Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Rozmowy o energii

Rozmowy o energii
19.06.2009, o godz. 8:15
czas czytania: około 2 minut
0

Efektywność energetyczna UE oraz rozwój odnawialnych źródeł energii to główne tematy rozmów wiceminister gospodarki Hanny Trojanowskiej z Olą Alterå’em, sekretarzem stanu w szwedzkim resorcie gospodarki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Wiceminister Trojanowska przedstawiła najważniejsze kierunki polityki energetycznej Polski. – Jest wśród nich zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym bilansie energetycznym oraz rozwój czystych technologii węglowych i energii atomowej – powiedziała wiceszefowa resortu gospodarki.

Dodała, że równie ważna jest efektywność energetyczna. – Idea promowania efektywności powinna zostać rozszerzona na inne kraje, także pozaeuropejskie – podkreśliła. Z tezą tą zgodził się wiceminister Alterå, który zapewnił, że będzie to jednym z priorytetów szwedzkiej Prezydencji w Radzie UE, rozpoczynającej się w lipcu br. – Wizja gospodarki efektywnej energetycznie musi mieć zasięg globalny – zauważył wiceszef szwedzkiego MG.

Wiceminister Alterå podkreślił, że jednym z celów szwedzkiego przewodnictwa w Radzie UE będzie stworzenie długofalowej strategii konkurencyjnej gospodarki europejskiej. – Powinna ona opierać się m.in. na zrównoważonym zarządzaniu surowcami energetycznymi – powiedział wiceminister. Dodał, że ważne jest także sprostanie wyzwaniom rynku, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego.

Wiceministrowie rozmawiali również o rozwoju energii odnawialnej w Polsce i Szwecji. – Obszarami do współpracy między naszymi krajami może być energetyka wiatrowa oraz biomasa i biogazownie – dodała wiceminister Trojanowska. Podkreśliła duże doświadczenie Szwedów w tych dziedzinach.

Plany rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce przedstawił Henryk Majchrzak, dyrektor Departamentu Energetyki w MG. Poinformował, że resort gospodarki kończy prace nad ustawą o efektywności energetycznej, która wprowadzi m.in. instrumenty wsparcia w postaci tzw. białych certyfikatów. – Są to świadectwa przeprowadzenia przedsięwzięć proefektywnościowych, którymi przedsiębiorstwa będą mogły obracać w towarowej giełdzie energii – wyjaśnił.

źródło: mg.gov.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024