Historia powstania MAE:
Z inicjatywy Rady ds. Przedsiębiorczości przy Marszałku Województwa Mazowieckiego w dniu 14 sierpnia 2007r. na 69 posiedzeniu Zarządu Województwa Mazowieckiego podjęto decyzję o rozpoczęciu działań w celu utworzenia Mazowieckiej Agencji Energetycznej (MAE), której powstanie i funkcjonowanie byłoby finansowane w ramach programu UE Inteligentna Energia dla Europy (IEE). Zasady współpracy określone zostały w uchwale Zarządu Województwa Mazowieckiego Nr 1828/76/07 z dnia 11.09.2007r.
Inspirującą rolę w powołaniu Agencji a następnie w przygotowaniu wniosku o grant miał Instytut Energietyki Odnawialnej EC BREC IEO kierowany przez prezesa Grzegorza Wiśniewskiego.
We wrześniu 2007r. został złożony do Komisji Europejskiej wniosek o grant finansowy. W czerwcu 2008r. Komisja Europejska przesłała oficjalna decyzję o akceptacji wniosku wraz z informacja dotyczącą przekazania Samorządowi Województwa Mazowieckiego grantu finansowego w wysokości 250 000 EUR skierowanego na rozwój odnawialnych źródeł energii, oraz zwrot kosztów utworzenia i funkcjonowania Mazowieckiej Agencji Energetycznej. Zasady przygotowania Kontraktu dla Samorządu Województwa Mazowieckiego określone zostały w uchwale Zarządu Województwa Mazowieckiego Nr 1163/143/08 z dnia 10.06.2008r.
Dnia 11 września 2008r. Kancelaria Marszałka otrzymała z Brukseli 2 oryginalne egzemplarze Kontraktu. Kontrakt określał zasady przekazywania środków finansowych oraz zasady powołania Mazowieckie Agencji Energetycznej służącej wspieraniu rozwoju odnawialnych źródeł energii na Mazowszu. Zgodnie z jego zapisami Mazowiecka Agencja Energetyczna finansowana będzie przez pierwsze trzy lata (2008 – 2011) z grantu finansowego otrzymanego z KE.
Budżet projektu przewidziany w kontrakcie wynosi 561 670 EUR, ale jego faktyczna wysokość zostanie ustalona po zebraniu założycielskim Agencji, które odbędzie się 15.04.2009r.
Udziałowcami MAE Sp. z o. o. jest 36 podmiotów.
Cele MAE:
– promowanie wykorzystania lokalnych odnawialnych zasobów energii i odnawialnych źródeł energii i czystych paliw alternatywnych, w tym: biopaliw dla transportu, biopaliw stałych na cele produkcji ciepła i elektryczności, energii wiatru, energii słonecznej, energii geotermalnej i energii wodnej;
– wspieranie Województwa mazowieckiego przy opracowaniu strategii w zakresie energii odnawialnej i pomoc przy jej wdrażaniu;
– wspieranie władz lokalnych i regionalnych w planowaniu energetycznym;
– promowanie efektywnego wykorzystania energii w regionie i w przedsiębiorstwach oraz u mieszkańców;
– usługi doradcze, konsultacje i szkolenia dla zainteresowanych stron (np. władz lokalnych, MŚP, konsumentów, potencjalnych producentów itp.);
– nawiązanie i rozwój kontraktów międzynarodowych z podobnymi organizacjami w Unii Europejskiej i innych krajach dla wymiany doświadczeń, transferu know-how i nowoczesnych technologii;
– promowanie, dostarczanie i upowszechnianie informacji o odnawialnych źródłach energii i racjonalnym wykorzystaniu energii oraz udział w upowszechnianiu pozytywnych doświadczeń z realizacji projektów dotyczących efektywnego wykorzystywania energii, odnawialnych źródeł energii i czystych technologii.
źródło: zpwim.pl
Komentarze (0)