To również założyciel firmy EPA, specjalizującej się najpierw w dostawach urządzeń radionawigacyjnych montowanych na statkach, a od drugiej połowy lat 90. sprzętu dla energetyki wiatrowej. Przedsiębiorstwo stało się pionierem w Polsce w dziedzinie budowy pierwszych nowoczesnych farm wiatrowych w Zagórzu, Jagniątkowie oraz Pucku, o łącznej mocy ok. 80 MW (ok. 20% rynku).
Laureat był inicjatorem powstania PSEW i do teraz jest jej prezesem (funkcję tę pełni społecznie). PSEW, będąc też członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej EWEA i Europejskiej Platformy Technologicznej Energetyki Wiatrowej, jest profesjonalnym i aktywnym reprezentantem interesów oraz dążeń sektora energetyki wiatrowej w Polsce. Z zaangażowaniem działa na rzecz poprawy sytuacji w krajowej energetyce wiatrowej w wielu newralgicznych obszarach.
Stowarzyszenie pod kierunkiem prezesa Jarosława Mroczka dba też o wizerunek (szczególnie o jego poprawę) całej energetyki wiatrowej w Polsce. Corocznie organizuje tzw. Dni Wiatru. Promuje też polską energetykę wiatrową poza granicami kraju. Wielkim wydarzeniem są również odbywające się każdego roku konferencje PSEW (w zasadzie kongresy), dotyczące rynku energetyki wiatrowej w Polsce.
Jarosław Mroczek jest pionierem, a zarazem odpowiedzialnym przedsiębiorcą w obszarze energetyki odnawialnej oraz działaczem gospodarczym i społecznym. Ma konkretne i znaczące osiągnięcia oraz zasługi dla energetyki wiatrowej w Polsce, a także duży udział w koordynacji działań i wypromowaniu tego sektora w Polsce i Europie.
Odbierając nagrodę Promotor Energetyki Odnawialnej, Jarosław Mroczek powiedział: – Przyjmuję tę nagrodę jako wyróżnienie dla całego zespołu Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Przyznam, że z przyjemnością zamieniłbym ten tytuł na pozytywne zmiany w świadomości polityków odnośnie wagi, jaką powinno się przywiązywać do energetyki odnawialnej, a czego, niestety, obecnie się nie robi.
(uw)
Komentarze (0)