– W infrastrukturę na terenach wiejskich zostanie zainwestowanych około pół miliarda złotych. Dzięki tym nakładom powstanie 470 kilometrów sieci wodociągowej, 740 kilometrów sieci kanalizacyjnej i ponad 2 tysiące przydomowych oczyszczalni ścieków – mówił Marszałek Marek Nawara podczas konferencji prasowej poświęconej realizacji PROW w Małopolsce.
Jak podkreślił członek Zarządu Województwa Wojciech Kozak, środki kierowane do małopolskich gmin w ramach PROW nie tylko zapewnią budowę niezbędnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, ale również przyczynią się do ożywienia na rynku pracy i przyspieszą rozwój gospodarczy wsi, m.in. na bazie agroturystyki.
Do Urzędu Marszałkowskiego trafiło 119 wniosków o dofinansowanie w ramach działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej". Jak wynika ze statystyk, najwięcej wniosków zostało złożonych z powiatu tarnowskiego. Skuteczny w zdobywaniu środków był także powiat krakowski, nowotarski oraz brzeski. Najsłabiej w klasyfikacji wypadł rejon tatrzański oraz chrzanowski. O unijne dotacje mogły ubiegać się małopolskie gminy oraz spółki gminne oraz zakłady budżetowe. Najwięcej przydomowych oczyszczalni ścieków – ok 500 – powstanie w gminie Wieliczka.
O przyznaniu dofinansowania decydował m.in. dostęp do sieci wodociągowej gminy, poziom bezrobocia oraz dochód podatkowy gminy. Średnia wartość dofinansowania projektu to ponad 2,5 mln zł.
– Brak podstawowych elementów infrastruktury technicznej stanowi poważną barierę rozwoju obszarów wiejskich. Szczególne utrudnienia w tym zakresie występują w najmniejszych miejscowościach – podkreślił Andrzej Masny, dyrektor Departamentu Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego.
Celem działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” jest poprawa podstawowych usług na obszarach wiejskich, warunkujących rozwój społeczno-gospodarczy, a pośrednio – poprawa warunków życia oraz ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej.
źródło: malopolskie.pl
Komentarze (0)