Najbardziej dotknięte żywiołem sa województwa: małopolskie, śląskie, opolskie i podkarpackie. W tym ostatnim zgłoszono aż 2350 przypadków zalania studni, które teraz, po opadnięciu poziomu wody trzeba bedzie zdezynfekować. Sanepid przygotował dla mieszkańców zalanych terenów ulotkę, z której można dowiedzieć się, jak z pomocą wapna chlorowanego i monochloraminy rozdawanych przez pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych zrobić to skutecznie i bezpiecznie dla zdrowia. Środki do dezynfekcji i czyszczenia rozdawane są powodzianom bezpłatnie. W ulotce można też znaleźć informacje dotyczące bezpiecznego przechowywania żywności oraz zapobiegania chorobom zakaźnym. (POBIERZ TUTAJ)
Część awarii infrastruktury wodno-ściekowej udało się już usunąć. W Małopolsce działa już 8 z 12 uszkodzonych oczyszczalni oraz 13 z 17 wyłączonych wodociągów. W miejscach, gdzie doszło do wycieku nieczystości pracują wojska chemiczne (m.in. w Tarnowie, Bochni i Brzesku)
Na terenach objętych powodzią nie ma obecnie zagrożenia epidemiologicznego – zapewniła wczora minister zdrowia Ewa Kopacz podkreślając jednocześnie konieczność przestrzegania zasad higieny i nie korzystania z zalanych studni. Rzecznik GIS Jan Bondar apeluje, aby powodzianie zgłaszali służbom sanitarnym przypadki padłych zwierząt.
Komentarze (0)