Zastosowane w niej technologie pozwalają na sterowanie i monitorowanie pracy pozostałych stacji na terenie gminy, podnosząc bezpieczeństwo i zapewniając ciągłość w dostawie wody. – Dzięki realizacji inwestycji bez problemu spełniamy rygorystyczne normy polskie i unijne dotyczące jakości wody. Zastosowanie najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań pozwala osiągać najkorzystniejsze parametrów wody wskazywane przez Ministerstwo Zdrowia – tłumaczy Elżbieta Kostka, kierownik działu techniczno-inwestycyjnego PWiK.
Uzdatnianie wody – redukcja żelaza i manganu – odbywa się w procesie dwustopniowym przy udziale ośmiu filtrów. Stacja jest wyposażona w agregaty, które zapewniają ciągłość dostaw wody i proces filtrowania nawet w przypadku braku prądu. Ponadto jarocińską stację wyposażono w specjalne zabezpieczenia antyskażeniowe. – Gdyby doszło u nas do skażenia wody, np. bakterią koli, to stacja samoczynnie odetnie dostawę wody. Mieszkańcy mogą więc spać spokojnie – wyjaśnia Kostka. – Wszystkie techniczne aspekty oznaczają dla mieszkańców także to, że woda, która trafia do ich kranów jest jeszcze lepszej jakości – zawiera mniej manganu, żelaza czy chloru – dodaje.
Koszt budowy stacji uzdatniania wody to ponad 10 mln zł netto. Pieniądze na ten cel pochodziły z preferencyjnego kredytu w ramach Programu Municipal Finance Facility wspieranego przez Komisję Europejską na zadana związane z ochroną środowiska, który gminna spółka otrzymała z Banku Ochrony Środowiska.
źródło: jarocin.pl
Komentarze (0)