W konferencji wzięli udział przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowych – Beata Herman, Kierownik Oddziału Kontroli Badania Wody ZWiK w Łodzi oraz Tadeusz Bochnia, Kierownik Centralnego Laboratorium MPWiK w Krakowie, a także Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, prof. Iwona Wawer z Akademii Medycznej w Warszawie, Sławomir Łęcki, analityk wody oraz przedstawiciele firmy BRITA: Krzysztof Stankiewicz, BRITA Tester wody i Maja Kulikowska, koordynator akcji.
Podczas konferencji zaprezentowano wyniki badań TNS OBOP z 2009 roku na temat stosunku Polaków do wody kranowej. Jak pokazują badania ponad 60 proc. Polaków nie ma zaufania do wody z kranu. Z badań OBOP wynika, że 49 proc. Polaków pije wodę kranową, ale zawsze przegotowuje ją przed spożyciem, 57 proc. Polaków szuka dla niej alternatywy w postaci wody butelkowanej.
Kultura picia wody w Polsce kształtowała się przez wiele pokoleń i trudno ją zmienić. Niestety nasze wyobrażenia i wiedza na jej temat opierają się w dużej mierze na stereotypach – mówiła Maja Kulikowska, koordynator akcji z firmy BRITA. Polska jest jedynym krajem, w którym panuje zwyczaj przegotowywania wody z kranu przed wypiciem – dodała. Informacje potwierdziła prof. Iwona Wawer z Warszawskiej Akademii Medycznej, która zapewniła, że w wodzie kranowej nie ma bakterii chorobotwórczych, dlatego proces gotowania wody przed wypiciem nie ma sensu. Z sondażu OBOP wynika również, że nadal w polskim społeczeństwie panuje przekonanie, że chlor stosowany do uzdatniania wody jest niebezpieczny dla zdrowia, tymczasem jak podkreśliła prof. Wawer, gwarantuje nam on bezpieczeństwo bakteriologiczne i wpływa wyłącznie na nieprzyjemny smak i zapach wody, który można usunąć poprzez stosowanie filtrów do wody.
Podczas konferencji dr Stankiewicz przedstawił kluczowe wyniki badań jakości wody w 10 miastach Polski, których celem było zweryfikowanie czy woda w Polsce spełnia wymagania zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Badania dowodzą, że woda wodociągowa w miastach objętych akcją spełnia wszystkie normy, jest w pełni bezpieczna i nie wymaga gotowania. Jak podkreślił BRITA Tester, wszystkie badane próbki charakteryzowała również wymagana czystość chemiczna i fizykochemiczna. Jak pokazują badania mieszkańcy mogą mieć jedynie zastrzeżenia do walorów użytkowych wody tj. smak, zapach i twardość wody.
Jak ocenił rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego – Jan Bondar, w ciągu ostatnich 20 lat dokonano olbrzymiego postępu w kwestii poprawy jakości wody kranowej. Jeszcze w latach 80. mieliśmy całe szpitalne oddziały biegunkowe, na których leczono osoby zatrute wodą. Teraz mamy taką samą wodę jak cała Europa – powiedział rzecznik GIS. Dodał również, że wyniki kontroli GIS potwierdzają wyniki badań przeprowadzonych przez firmę BRITA.
Komentarze (0)