Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Gospodarka ściekowa w Tychach

Gospodarka ściekowa w Tychach
15.10.2010, o godz. 12:58
czas czytania: około 2 minut
0

Kosztem blisko 135 mln euro w ciągu pięciu lat zrealizowano projekt „Gospodarka ściekowa w Tychach”, jedną z największych w kraju i największą w historii Tychów inwestycję tego typu współfinansowaną z Funduszu Spójności.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

W ramach przedsięwzięcia wybudowano m.in. 333 km nowoczesnej sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz zmodernizowano oczyszczalnię ścieków. Dzięki inwestycji ponad 21 tys. mieszkańców Tychów może podłączyć swoje posesje do nowej kanalizacji.

Projekt „Gospodarka ściekowa w Tychach” realizowany pod hasłem „Czyste Tychy kanalizacja” rozpoczął się w 2005 r. i był podzielony na sześć najważniejszych kontraktów. Pięć z nich obejmowało budowę i modernizację kanalizacji sanitarnej i deszczowej w obrzeżnych dzielnicach miasta, takich jak Wygorzele, Jaroszowice, Cielmice, Zwierzyniec, Wartogłowiec, Zawiść, Wilkowyje, Mąkołowiec, Czułów oraz Stare Tychy. Kontrakt szósty dotyczył modernizacji części osadowej na oczyszczalni ścieków w Tychach-Urbanowicach, w wyniku której tyska oczyszczalnia samodzielnie produkuje energię cieplną i elektryczną w całości pokrywającą zapotrzebowanie oczyszczalni.

Za dofinansowanie z Funduszu Spójności w wysokości 75 mln euro oraz środki gminy wybudowano nie tylko sieć kanalizacji sanitarnej spełniającej, ale także 27 przepompowni ścieków. Ponadto w ramach inwestycji wybudowano i zmodernizowano 167 km kanalizacji deszczowej oraz uregulowano 32 km rowów i potoków.

W ramach projektu, przy współpracy z przedstawicielami Nadleśnictwa, zmodernizowano Rów Wygorzelski, przebiegający przez las łęgowo-olchowy określany mianem „Polskiej dżungli”. Prace na terenie łęgu w większości wykonywane były ręcznie, a podczas ich realizacji nie wycięto żadnego drzewa.

Realizując inwestycję musiano skorzystać również z pomocy archeologa oraz sapera. Podczas prac budowlanych wykonawcy natknęli się na fragment drewnianego wodociągu z początku XIX wieku oraz na pociski artyleryjskie i niewybuchy z czasów II Wojny Światowej. 


 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025