Budowa stacji ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym polegała na rozbudowaniu istniejącego ciągu technologicznego o dwa nowe zespoły urządzeń: ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym. Woda po przejściu przez proces napowietrzania, filtrację pospieszną oraz koagulację trafia na nowy obiekt, gdzie jest ozonowana a następnie filtrowana na węglu aktywnym, by na zakończenie trafić na filtry powolne. Ozonowanie (utlenianie) rozbija substancje chemiczne zawarte w wodzie na mniejsze cząstki. Dzięki temu węgiel aktywny wyłapuje z wody więcej zanieczyszczeń. Nowopowstałe elementy systemu uzdatniania pozwolą na zredukowanie dawki dwutlenku chloru, koniecznej do końcowej dezynfekcji, co najmniej o połowę. Ulepszenie technologii wpłynie znacząco na poprawę jakości wody, a przede wszystkim na jej smak i zapach.
Projektowanie nowej stacji rozpoczęło się w 2007 roku, natomiast sama budowa obiektu rok później. Powierzchnia nowego budynku wynosi ponad 12 tys. m2. Wewnątrz znajdują się m.in. 3 generatory ozonu oraz 18 komór filtrów węglowych, wypełnionych łącznie 5000 m3 węgla aktywnego (węgiel przywieziono 150 ciężarówkami). Grubość złoża węglowego w każdej komorze wynosi ok. 2,6 m. Obiekt jest w pełni zautomatyzowany i skomputeryzowany.
Z zewnątrz stacja ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym nawiązuje do dziewiętnastowiecznej architektury filtrów m.in. za sprawą cegły klinkierowej, stylizowanych okien oraz latarni, natomiast jej wnętrze jest nowoczesne i utrzymane w przemysłowej stylistyce. Całość wieńczy zielony ogród zaprojektowany na dachu nowego obiektu. Wydajność dla procesów ozonowania i filtracji przez złoże granulowanego węgla aktywnego wyniesie maksymalnie 300.000 m3/d, średnio 240.000 m3/d, minimalnie 150.000 m3/d.
Inwestycja realizowana była w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”. Koszt całej inwestycji wyniósł 59 mln euro netto, z czego 62 proc. (33,6 mln euro netto) zostało sfinansowane przez Fundusz Spójności.
źródło: um.warszawa.pl
Komentarze (0)