W nowych założeniach miasto podzielone jest na cztery strefy, jedna nowoczesna, druga historyczna, trzecia o charakterze przyrodniczym. Czwartą wyjątkowo traktowaną strefą jest niewielki obszar Starego Miasta. W każdej ze stref mamy inne wytyczne stylistyczne dla małej architektury. Strefa historyczna ma mieć meble grafitowe do czarnych stylizowane lub nowoczesne, strefa nowoczesna to kolor szary, stalowy, szkło, beton, tę strefę dobrze reprezentują nowe przystanki MPK. Stare Miasto to ciemne brązy i szarości a forma mebli będzie wybrana w konkursie na małą architekturę. Strefa przyrodnicza to meble drewniane z elementami stalowymi, żeliwnymi w jaśniejszych niż strefa historyczna odcieniach, forma mebli zarówno historyzująca, jak i nowoczesna.
Zasady kolorystyczne dotyczą wszystkich elementów małej architektury, w tym ławek, słupów ogłoszeniowych, barierek. Na razie nie jest to koncepcja oficjalna, ale jest pomysł, którego się trzymamy realizując bieżące inwestycje i planując następne – informuja miejscy urzędnicy.
Podstawowym założeniem koncepcji meblowania jest jednolita wizja, którą mogą realizować poszczególne jednostki UM. Kolorystyka mebli podstawowych jest stonowana, dlatego, że mała architektura nie może przesłaniać i odciągać uwagi od krajobrazu czy architektury. W pomyśle na meblowanie mamy jeszcze jeden rodzaj mebli – meble pomysłowe, designerskie, wyjątkowe, które będą dopasowywane indywidualnie do stref, np. zielone siedziska listki i stojaki rowerowe to dopełnienie strefy nowoczesnej. Meble będą zmieniane w miarę zużycia, lub przy nowych inwestycjach. Koncepcja meblowania zawiera w sobie dobre wzory stosowane już od lat w Olsztynie, np. wszystkie meble parkowe zostają takie jak teraz, czarne barierki w śródmieściu, czy stalowe przystanki i kioski wyznaczają standard strefy historycznej i nowoczesnej.
źródło: olsztyn.eu
Komentarze (0)