Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Czysta woda dla Kołobrzegu

Czysta woda dla Kołobrzegu
10.12.2010, o godz. 15:26
czas czytania: około 3 minut
0

Rejon Kołobrzeg jako pierwszy kończy inwestycje unijnego projektu „Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty”. Efekt to nowoczesna sieć wodociągowo-kanalizacyjna w siedmiu gminach. W całym dorzeczu Parsęty z kończących się inwestycji korzystać będą mieszkańcy 22 gmin.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Projekt „Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty” to jedno z największych przedsięwzięć wodno-kanalizacyjnych, współfinansowanych przez UE w Polsce. Obejmuje swoim zasięgiem 22 gminy województwa zachodniopomorskiego. Prace projektowe i roboty budowlane realizowane były w trzech Rejonach: Kołobrzeg, Białogard i Szczecinek i trwały pięć lat.

Jako pierwszy zakończenie robót budowlanych melduje Rejon Kołobrzeg, w którym na poprawę jakości wody i bezpieczeństwo sanitarne wydano blisko 68 milionów euro. Dzięki dotacji z UE powstało tam około 450 km sieci kanalizacyjnej i 600 przepompowni ścieków, ponad 270 km sieci wodociągowej oraz zmodernizowano 10 stacji uzdatniania wody.

– Skala inwestycji jest olbrzymia – komentuje Waldemar Miśko, Przewodniczący Zarządu Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. – Bez wsparcia unijnego poszczególnych gmin nie byłoby stać na zrealizowanie inwestycji na tak dużą skalę oraz w tak szybkim tempie. Ważny jest połączony efekt inwestycji w całym dorzeczu, to on gwarantuje mieszkańcom dostęp do czystej wody oraz bezpieczeństwo ekologiczne – dodaje.

Rejon Kołobrzeg jako lider projektu pierwszy kończy unijne inwestycje poprawiające jakość życia i stan środowiska naturalnego. W ramach projektu w gminie Gościno powstały 122 przepompownie ścieków, ponad 73 km sieci kanalizacyjnej oraz ponad 45 km – wodociągowej. W nowoczesne stacje hydroforowe zamieniono stacje uzdatniania wody w miejscowościach Ząbrowo, Gościno, Kamica i Wartkowo. W gminie Rymań powstało 145 przepompowni, ponad 70 km sieci kanalizacyjnej oraz ok. 40 km sieci wodociągowej. Zmodernizowana została stacja wodociągowa w miejscowościach Gorawino i Rymań. W gminie Sławoborze z kolei mieszkańcom służyć będą 74 przepompownie oraz sieć wodociągowa (ok. 30 km) i kanalizacyjna (ponad 72 km). Dodatkowo w tym rejonie zmodernizowano stacje wodociągowe w miejscowościach Sławoborze, Słowieńsko, Rokosowo, Ciechnowo, Międzyrzecze i Kalina. W gminie Siemyśl powstało aż 120 przepompowni ścieków; tamtejsza nowa sieć kanalizacyjna mierzy ponad 88 km a wodociągowa – ponad 64 km. W ramach kontraktu powstały stacje hydroforowe w miejscowościach Charzyno, Nieżyn i Trzynik. W Kołobrzegu i Ustroniu Morskim na poprawę jakości wody i bezpieczeństwo gospodarki ściekami wydano najwięcej, bo ok. 15 mln złotych. Powstało 59 przepompowni ścieków w gminach, w tym 2 samym Kołobrzegu, oraz sieć kanalizacyjna (ponad 96 km) i wodociągowa (ponad 34 km). W miejscowości Bagicz rozbudowana została stacja hydroforowa w stacji uzdatniania wody. Skorzystała także gmina Dygowo, wybudowano tam 80 przepompowni ścieków oraz sieć kanalizacyjną (ponad 55 km) i wodociągową (ponad 60 km). Za unijne pieniądze w miejscowości Włościborz zlikwidowano stację uzdatniania wody z zamianą na hydrofornię. Zmodernizowana została stacji hydroforowa w miejscowości Dębogard.

– Gminy województwa zachodniopomorskiego mają teraz szansę korzystać z nowoczesnych mediów na takim samym poziomie jak inne regiony Unii Europejskiej – podkreśla Waldemar Miśko, Przewodniczący Zarządu Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. – Warto teraz skorzystać z preferencyjnych warunków przyłączania się do systemu, by poprawić standard życia mieszkańców oraz jakość terenów inwestycyjnych. Jesteśmy to winni także regionowi, którego atutem jest nieskażona natura – dodaje. 


 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025