Środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego umożliwią podobne inwestycje także w dwóch innych gminach regionu oraz w szpitalu powiatowym w Świeciu, a także w Urzędzie Marszałkowskim.
W trybie konkursowym po pieniądze na projekty tego typu sięgnęły samorządy gmin Chełmża, Łubianka i Łysomice, a także Nowy Szpital w Świeciu. Jako pierwsza umowę o finansowanie inwestycji podpisała gmina Chełmża. Instalacje solarne zostaną zainstalowane w 31 miejscowościach, będą źródłem ciepłej wody dla 579 gospodarstw domowych i 20 budynków publicznych, w tym dla Urzędu Gminy i wiejskich świetlic. Zastępca wójta gminy Kazimierz Bober poinformował, że oznacza to znaczne ograniczenie spalania węgla – o 350 ton rocznie – a także związane z tym zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Lokalna administracja przygotowuje obecnie przetarg na przeprowadzenie inwestycji. Wsparcie z RPO WK-P to 3,5 mln złotych.
Podobną umowę dotyczącą finansowania solarów podpisali także w ostatnich dniach grudnia przedstawciele gminy Łysomice (wsparcie ponad 5 mln zł, 674 budynki objęte systemem), dziś (30 grudnia) uczynią to władze gminy Łubianka (wsparcie ponad 6 mln złotych, blisko 700 budynków objętych systemem), a w piątek (31 grudnia) lecznicy w Świeciu. W tym ostatnim przypadku chodzi o wykorzystanie solarnego ciepła także do ogrzewania pomieszczeń. Władze spółki zarządzającej szpitalem zakładają 40-procentowe oszczędności na podgrzewaniu wody i 4-procentowe na kosztach centralnego ogrzewania.
Z dobrodziejstw taniej energii skorzysta także Urząd Marszałkowski. Przy okazji trwającej modernizacji gmachu głównego instalujemy w nim solary dla systemu podgrzewania wody w całym obiekcie oraz systemu klimatyzacyjnego dobudowywanej części budynku. Urzędznicy szacują, że pokryją w ten sposób 80 procent zapotrzebowania na ciepłą wodę w kranach między majem a wrześniem i całe zapotrzebowanie energetyczne klimatyzacji nowej części gmachu.
źródło: kujawsko-pomorskie.pl
Komentarze (0)