Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Sto lat palmiarni

Sto lat palmiarni
06.05.2011, o godz. 13:42
czas czytania: około 2 minut
0

Palmiarnia Poznańska obchodzi 100-lecie swojego istnienia. W jednym z najstarszych w Europie ogrodów kryją się unikalne zbiory roślinne pochodzące z najróżniejszych zakątków świata. Wyjątkowy charakter i klimat obiektu tworzy 17 000 roślin i 200 gatunków ryb. Obok bananowca, drzewka kawy arabskiej, daktylowca i trzciny cukrowej znajdziemy piranie, węgorze elektryczne i żywe kamienie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Zielone płuca Poznania są jedną z najstarszych atrakcji na turystycznej mapie stolicy Wielkopolski, a ich historia sięga końca XIX wieku. Za początek powstania Palmiarni Poznańskiej przyjmuje się lata 1910-1911 – wtedy powstał Ogród Botaniczny oraz pierwszy pawilon wystawienniczy. Na przestrzeni lat miejska oranżeria przechodziła różne perturbacje. W wyniku II wojny światowej zniszczeniu uległy liczne okazy roślinności tropikalnej, bogata kolekcja storczyków oraz hodowla aligatorów. Szybka odbudowa Palmiarni i konsekwentne wzbogacanie zbiorów, stworzyło niepowtarzalny świat roślin, chętnie odwiedzany nie tylko przez mieszkańców Poznania, ale także turystów. Palmiarnie otacza zabytkowy park Wilsona, w którym znajdują się pomniki przyrody: platan o obwodzie pnia 410 cm i wierzba o obwodzie 430 cm.

Palmiarnia Poznańska ściąga do Poznania miłośników przyrody przez cały rok. Zimą w szklarniach jest wyjątkowo ciepło, w letnie upały – dzięki specjalnym nawilżaczom i cieniowi, jaki dają rośliny – panuje tu przyjemny chłód. Pod szklanym dachem o powierzchni 4600 metrów kwadratowych w 10 pawilonach wystawienniczych wśród egzotycznych roślin można się natknąć na legwana zielonego, żółwie, papugi, a nawet pytony.

Pośród 1100 gatunków znajdziemy jedną z najdłużej rosnących w Palmiarni roślin – oliwkę europejską, która przetrwała krytyczny dla obiektu rok 1945. Najstarszą rośliną w Palmiarni jest 400-letni australijski sagowiec. Wnętrza ogrodu kryją również okazy dębu korkowego dostarczającego cennego surowca, z którego od wieków wykonuje się korki do butelek. Na uwagę zasługują okazały bananowiec- banan mądrości, często z dojrzewającą kiścią pełną aromatycznych nasion owoców, pieprz czarny, drzewo hebanowe, drzewko kawy arabskiej oraz kakaowiec. W Palmiarni znajduje się również akwarium. W trzydziestu siedmiu basenach o pojemności od 1000 do 4000 litrów, prezentowanych jest około 200 gatunków ryb tropikalnych oraz około 40 gatunków roślin wodnych.

 


 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025