Coraz powszechniejsze stają się elektrownie wiatrowe, a także kolektory słoneczne. Jeszcze innym, nowatorskim jeszcze w naszym kraju sposobem wytwarzania energii, jest budowa biogazowni rolniczych. Ta bardzo wydajna technologia środowiskowa jest popularna na zachodzie Europy. U nas powoli zyskuje sobie uznanie. Niestety, dosyć często powstanie biogazowni wiąże się z protestami społecznymi. Jako powód wymieniany jest uciążliwy odór, który towarzyszy procesowi fermentacji. Czy tak jest w rzeczywistości?
– Niestety pokutuje przykład biogazowni w Liszkowie, gdzie wykorzystywany jest nieodpowiedni substrat do źle dobranej technologii – mówi Romuald Baraszkiewicz, specjalista z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. – A przecież w Polsce mamy już wiele dobrych przykładów powstania biogazowni rolniczych, chociażby w Uniechowie, czy Koczale. Takie technologie to przyszłość – dodaje.
Biogazownia w Uniechowie została zbudowana w sąsiedztwie istniejącej we wsi fermy trzody chlewnej. Jej działanie oparte jest głównie na fermentacji metanowej gnojowicy pochodzącej z fermy i sianokiszonki. Rocznie może produkować ok. 4,2 mln metrów sześciennych biogazu, którego głównym składnikiem jest metan. Biogaz, utylizowany w module kogeneracyjnym, czyli systemie, który przetwarza dostarczone paliwo równocześnie na energię elektryczna i cieplną, o mocy elektrycznej 1063 kilowatów i mocy cieplnej 1103 kilowatów, zapewnia rocznie produkcję energii elektrycznej w ilości około 9,3 mln kilowatów i cieplnej około 9,6 mln kilowatów.
– Widziałam podobne biogazownie w Niemczech – mówi Kazimiera Klobuszeńska, radna gminy Dźwierzuty i zarazem sołtys Popowej Woli. – Jest w nich zawsze czysto i co ważne – nie śmierdzi. Obawy ludzi przed budową biogazowni przypominają te, który mieli nasi dziadkowie. Wtedy to jednak dotyczyło elektryczności w domach i gospodarstwach. Dziś bez energii trudno wyobrazić sobie codzienne życie. Podobnie będzie z biogazowniami – dodaje.
Biogazownia w Uniechowie to jedna z wielu jakie powstały w na terenie powiatu człuchowskiego i jedna z większych działających w Polsce.
źródło: wfosigw.olsztyn.pl
Komentarze (0)