Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Afrykański pomór świń. Zakaz wstępu do lasów w woj. zachodniopomorskim

Afrykański pomór świń. Zakaz wstępu do lasów w woj. zachodniopomorskim
pap/jw
20.09.2023, o godz. 10:01
czas czytania: około 2 minut
0

W związku z rozprzestrzenianiem się u dzików wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) wprowadzony został zakaz wstępu do lasów na terenie powiatu polickiego – informuje na stronie internetowej Nadleśnictwo Trzebież. Zakaz obowiązuje do odwołania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki wprowadził zakaz wstępu do lasów na terenie powiatu polickiego. Z zakazu wyłączone są m.in. szlaki turystyczne, rowerowe, obiekty turystyczne oraz parkingi leśne.

– Zgodnie z rozporządzeniem udostępnione są drogi, szlaki turystyczne i rowerowe, tam można przebywać, przejeżdżać i przechodzić, ale do odwołania lub zmiany rozporządzenia grzybobrania nie będzie – powiedział w rozmowie z PAP Tomasz Kulesza z Nadleśnictwa Trzebież.

To nie pierwszy zakaz

Wcześniej zakaz prowadzony został też w innych częściach województwa m.in. na terenie powiatu gryfińskiego.

– Co do zasady dziki raczej nie chodzą po drogach leśnych, one zaszywają się w młodnikach, zadrzewieniach itp. Z lasu korzystać możemy, ale róbmy to odpowiedzialnie – przekazał zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Gryfino Daniel Pogorzelec.

Jak podkreślił: jest to choroba, gdzie śmiertelność dzików jest w stu proc. Mało tego, jeśli posiadamy w swojej okolicy gospodarzy, którzy mają hodowlę świń, to wnosząc wirusy również i one zdychają w stu proc. Pozostaje nam tylko dobijać się do sumienia ludzi i prosić o odpowiedzialność.

Nici z grzybobrania

– Grzybobranie zgodnie prawem w tym roku nie może się odbyć. Jest to w miarę nowy zakaz, będziemy strać się ludzi informować i edukować – podkreślił.

Aktualny zasięg obszaru objętego zakazem widoczny jest na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii. Zakaz obowiązuje do dnia zmiany zarządzenia lub jego odwołania.

Wirus ASF

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024