Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Akcja "Nielegalne Odpady": Kolejny transport odpadów zatrzymany

Akcja
22.05.2023, o godz. 13:29
czas czytania: około 2 minut
0

W ramach akcji „Nielegalne Odpady” specjaliści Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego przeprowadzili kontrolę transportów odpadów w woj. mazowieckim.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Po wytypowaniu pojazdu, zatrzymano samochód ciężarowy przewożący ładunek. Kierowca pojazdu przedstawił dokumenty, z których wynikało, że powinien przewozić odpady mineralne. Jednak po weryfikacji załadunku przez inspektorów okazało się, że na naczepie znajdują się odpady komunalne, więc transport był nielegalny.

Odpady wróciły tam, skąd wyjechały

Inspektorzy przesłuchali kierowcę i sporządzili niezbędną dokumentację. Na miejsce przyjechali również pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ, którzy pobrali próbki odpadów do analiz.

Po zakończonej kontroli kierowca został odprowadzony w asyście Inspekcji Ochrony Środowiska do miejsca załadunku.

Surowe kary za nielegalny transport

Działania niezgodne z przepisami dotyczącymi przemieszczania odpadów w strumieniu transgranicznym i krajowym mają w Polsce kategorię przestępstwa, dlatego w przypadku wykrycia nielegalnego przemieszczania odpadów Główny Inspektorat Ochrony składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Przypomnijmy, że ubiegłoroczna nowelizacja Kodeksu karnego wprowadziła podwyższenie dolnych i górnych granic kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku. W przypadku nielegalnego transgranicznego przewozu odpadów niebezpiecznych sprawcy grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.


Redakcja portalkomunalny.pl zaprasza na

szkolenie online, 5 czerwca 2023:

Transgraniczne Przemieszczanie Odpadów. Obowiązki, wyzwania i zagrożenia

Sprawdź szczegóły na www.tpo.abrys.pl

 

Podsumowanie akcji „Nielegalne Odpady 2022”

W ubiegłym roku w ramach akcji „Nielegalne Odpady” pracownicy Inspekcji Ochrony Środowiska skontrolowali 3690 pojazdów na terenie całego kraju. Kontrole ujawniły 42 przypadki nielegalnego przewożenia odpadów, z czego 13 dotyczyło przemieszczania w strumieniu transgranicznym, a 29 w strumieniu krajowym.

Najczęściej występujące naruszenia dotyczyły nieprawidłowości związanych ze stanem technicznym kontrolowanych pojazdów oraz sposobem zabezpieczenia przewożonego towaru. Z tego powodu niezwykle istotne jest, aby działania prewencyjne podejmowane w ramach akcji „Nielegalne Odpady” stały się niezbędnym elementem współpracy służb w zakresie ograniczania nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami.

System SENT

Kontrole prowadzone w ramach akcji „Nielegalne Odpady” zostały znacząco usprawnione dzięki uruchomieniu systemu SENT, w ramach którego od 22 lutego 2022 r. przywóz do Polski oraz przewóz przez terytorium Polski odpadów jest objęty Systemem Elektronicznej Notyfikacji Transportów.

Oznacza to, że każdy przywóz odpadów do kraju oraz przewóz odpadów przez terytorium Polski transportem drogowym i kolejowym musi zostać zarejestrowany w systemie.

Ten obowiązek dotyczy wszystkich rodzajów odpadów. Zmiana przepisów nałożyła na odbiorców odpadów oraz przewoźników transportujących odpady szereg dodatkowych obowiązków, m.in. zgłoszenie, uzupełnienie i aktualizację przewozu odpadów w systemie SENT. Dodatkowo przewoźnicy zostali zobowiązani do zapewnienia przekazywania danych geolokalizacyjnych, a kierowcy do posiadania numeru referencyjnego oraz uruchomienia lokalizatora.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024