Dzięki systematycznemu grabieniu i uprzątaniu opadłych liści kasztanowców eliminowane są poczwarki szrotówka kasztanowcowiaczka, które w nich zimują. Szrotówek to niewielki motyl żerujący w liściach kasztanowców, który przyczynia się do ich przedwczesnego brązowienia. Objawy te istotnie obniżają walory estetyczne kasztanowców i prowadzą do znacznego osłabienia drzew. Jedną z bardziej skutecznych metod walki z tym szkodnikiem jest dokładne usuwanie i niszczenie zasiedlonych i opadłych jesienią liści, w których zimują osłonięte kokonem poczwarki szrotówka.
Akcja “Ratujmy białostockie kasztany”
Miasto Białystok już po raz dwudziesty organizuje akcję “Ratujmy białostockie kasztany”. Wszyscy, którzy zechcą wziąć w niej udział, mogą skorzystać ze specjalnie w tym celu przygotowanych papierowych worków oraz rękawic ochronnych do zbierania liści. Wypełnione worki będą na bieżąco odbierane przez firmy zajmujące się oczyszczaniem miasta, a następnie przekazywane do utylizacji.
– Serdecznie zachęcamy białostoczan do udziału w tej akcji. Możemy wspólnie zadbać o chore kasztanowce, które rosną na terenie Białegostoku. Takie działania bardzo im pomagają, więc zapraszamy. Może grupy szkolne zechcą pomóc? – powiedziała zastępczyni prezydenta Eliza Cybulko.
Osoby chętne do wzięcia udziału w tegorocznej akcji proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go do Departamentu Gospodarki Komunalnej. Worki i rękawice można odbierać przy ul. Kamiennej 17 od 18 września do 14 października po uprzednim kontakcie telefonicznym. Odbiór zapełnionych worków będzie natomiast trwał do 14 listopada.
Nierówna walka ze szrotówkiem
Jak informuje Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy, do tej pory nie zdołano znaleźć całkowicie skutecznej metody zwalczania szrotówka kasztanowcowiaczka, Trudności te są wynikiem m.in. z żerowania larw owada we wnętrzu liści drzew oraz ogromnym potencjałem reprodukcyjnym tego szkodnika. Spośród środków badanych w wielu krajach Europy największe nadzieje wiąże się ze stosowaniem inhibitorów syntezy chityny (diflubenzuron) oraz niektórych pyretroidów. Za najlepszą metodę działań profilaktycznych uważa się zaś dokładne wygrabianie i głębokie kompostowanie opadających jesienią liści, w których zimują poczwarki.
Komentarze (0)