Edukacja i budowanie świadomości na temat segregacji i recyklingu, ze szczególnym uwzględnieniem plastikowych opakowań PET – to cel pilotażowej, ogólnopolskiej kampanii „rePETa”, zainicjowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Akcja ma też wesprzeć samorządy w skutecznej selektywnej zbiórce odpadów.

Z tegorocznego raportu Eurostatu wynika, że statystyczny Polak generuje rocznie ponad 300 kg odpadów. Kampania ma zwrócić uwagę mieszkańców na fakt, że plastikowe odpady to cenny surowiec. Dzięki recyklingowi może on zostać wykorzystany do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku, m.in. ubrań czy mebli.

Nie odpad, lecz surowiec

Autorzy kampanii chcą zwrócić uwagę na to, że wszystko zaczyna się od segregacji odpadów na poziomie gospodarstwa domowego. Jeśli zadbamy o odpowiednie przygotowanie i wyrzucenie do właściwego pojemnika np. plastikowej butelki, stanie się ona nie odpadem, lecz cennym surowcem, który będzie mógł być wykorzystany do produkcji przedmiotów codziennego użytku, jak koszulki.

Wsparcie dla samorządów

Rosnąca z roku na rok ilość odpadów to coraz większe wyzwanie dla samorządów, które są odpowiedzialne za skuteczną zbiórkę i segregację odpadów. Kampania ma je wesprzeć w skutecznej, selektywnej zbiórce odpadów.

W ramach akcji „rePETa” wybrane samorządy mają otrzymać specjalnie zaprojektowane pojemniki do zbiórki plastikowych odpadów. Czytelne infografiki na pojemnikach będą informować o tym, jakie wrzucać do nich odpady, a także jakie przedmioty codziennego użytku można otrzymać z plastiku. Pojemniki zostały wykonane z użyciem plastiku pochodzącego z recyclingu.

Dla samorządów takie wsparcie ma duże znaczenie. Tym bardziej że w 2018 r. mają one osiągnąć poziom 30 proc. recyklingu czterech głównych frakcji odpadów na swoim terenie, a w roku 2020 – 50 procent.

Źródło: portalspozywczy.pl

Czytaj więcej

4 Komentarze

 1. Odnosząc się do wypowiedzi wcześniejszych komentarzy zadziwić może niska świadomość w zakresie postępowania z odpadami komunalnymi. Od samego początku “reformy śmieciowej” w poszczególnych gminach funkcjonują Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Istotą takich punktów jest możliwość przekazania przez mieszkańców odpadów niebezpiecznych, wielkogabarytowych czy zielonych. Większość świadomych ludzi korzysta z tych punktów. W wielu miastach organizowana jest nawet mobilna zbiórka odpadów niebezpiecznych. Tym bardziej dziwić może zachowanie wielu ludzi uznających, że odpady niebezpieczne powinny być odbierane od nich z domu. Przecież stawianie odpadów niebezpiecznych przy wiatach stwarza zagrożenie dla ludzi czy środowiska. Dlatego stworzono punkty w których można oddać wybrane odpady komunalne w sposób bezpieczny nie tylko dla ludzi ale i dla środowiska.

  • ekolog – chyba nie zrozumiałeś wypowiedzi…
   Chodzi o to by jak są pieniądze to przeznaczyć je na uświadamiane w trudnych odpadach. Na rozwiązywanie problemów, a nie wyrzucanie pieniędzy z zbędne akcje propagandowe, pod hasłem “wrzuć plastik do żółtego pojemnika”.

   nie ma we wcześniejszych wypowiedziach ani słowa, że odpady niebezpieczne maja być odbierane spod domu, itp….

 2. Problemem nie są plastiki, czy szkło…
  Problemem wielkim są odpady wielkogabarytowe, odpady zielone i inne ulegające biodegradacji, odpady niebezpieczne (np. resztki farb)…
  Jakoś nikt nie chce robić akcji propagandowej na trudnych odpadach, tylko na tych co nawet jak trafią do zmieszanych odpadów to stosunkowo łatwo odzyskać!
  CZYSTY POPULIZM

 3. hmmm jak to jest taki cenny surowiec to czemu jest podpalany na składowiskach? ludzi zachęca się do segregowania a jak widzi w TV jak to się później kończy to się odechciewa….

Skomentuj