Jedną z kluczowych nowości jest mapa, która prezentuje aktualne wyniki. Umożliwia ono przeglądanie punktów pomiarowych, zlokalizowanych na Odrze, jej dopływach i Kanale Gliwickim, badanych w ramach interwencyjnego monitoringu złotej algi GIOŚ oraz „automatycznego monitoringu”, realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska – PIB oraz Instytut Rybactwa Śródlądowego – PIB.
Szczegółowe dane w przejrzystej formie
Każdy badany punkt w ramach interwencyjnego monitoringu złotej algi GIOŚ oznaczony jest kolorem wskazującym poziom zagrożenia zgodnie z „Procedurą monitorowania interwencyjnego Prymnesium parvum złotej algi”, co pozwala natychmiast ocenić sytuację. Dla rozróżnienia wyników punktom badanym w ramach „monitoringu automatycznego” IOŚ-PIB i IRS-PIB nadano inne symbole.
Po wyborze konkretnej lokalizacji wyświetlane są szczegółowe dane, dostępne także w formie wykresów. Istnieje możliwość pobrania danych w formacie .csv. Nowe narzędzie można sprawdzić klikając w poniższą mapę lub wchodząc na stronę: badania.gios.gov.pl/odra/.
Aktualne wyniki w jednym miejscu
Jak zapewnia GIOŚ, na stronie https://www.gov.pl/web/odra/badania-odry już wkrótce dostępna będzie zaktualizowana i rozszerzona forma prezentacji wyników badań rzeki Odry. Oprócz interaktywnej mapy, użytkownicy będą mogli skorzystać także z rozbudowanej tabeli wyników. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem tych nowych funkcjonalności.
Komentarze (0)