




W obliczu rosnących wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i koniecznością efektywnego zarządzania zasobami wodnymi, Sieć Badawcza Łukasiewicz (SBŁ) nawiązała współpracę z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. Celem wspólnych działań jest usprawnienie zarządzania gospodarką wodną w Polsce.
Naukowcy przeanalizowali osady denne z jeziora Lednica w Wielkopolsce. Uzyskane dane umożliwiają formułowanie wniosków dotyczących zmian krajobrazowych oraz rozwoju państwa Piastów. Wyniki tych badań opublikowano w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).
W trzech zabytkowych kamienicach przy ul. Rewolucji 1905 r. w Łodzi powstało ponad 50 mieszkań komunalnych, lokale usługowe, świetlice dla dzieci i zielone podwórka. Kompleksowy remont domów pod numerami 13, 15 i 17 trwał od 2020 r.
Budynki użyteczności publicznej, takie jak uczelnie, urzędy i szpitale otrzymały ponad 809 mln zł dofinansowania na poprawę ich efektywności energetycznej – poinformował w środę Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wśród beneficjentów jest m.in. resort rolnictwa.
Producenci opakowań narzekają, że na rynku jest mało dobrej jakości recyklatu. Zakłady zagospodarowania odpadów oraz recyklerzy mówią z kolei, iż często przyjeżdża do nich surowiec złej jakości, a część strumienia trafia do odpadów zmieszanych. Konsumenci i urzędnicy chcieliby ekologicznych opakowań, ale tanich i dobrze zrobionych. Jak pogodzić te interesy? Na wstępie warto wiedzieć, co wpływa na jakość plastiku z odzysku.











