Sektor odpadowy odpowiada za ponad 30 proc. emisji metanu w Europie
“Europejską strukturę emisji metanu charakteryzuje niski udział sektora energetycznego – w 2024 r. odpowiadał on tylko za 21 proc. emisji metanu w Europie” – zauważyli eksperci. Ocenili, że udział sektora energetycznego w europejskich emisjach metanu był blisko 2-krotnie niższy niż w światowej gospodarce (41 proc.) oraz niemal 2,5-krotnie niższy niż w Polsce (51 proc.).
Prawdziwe wyzwanie
Ich zdaniem ograniczanie emisji z tych sektorów będzie wyzwaniem w kontekście unijnego rozporządzenia w sprawie redukcji emisji metanu, które weszło w życie w 2024 r. Eksperci przypomnieli, że regulacja ta nakłada obowiązek monitorowania, raportowania i weryfikacji emisji metanu, a także wykrywania i naprawy wycieków dla instalacji naftowych i gazowych oraz ograniczenia rutynowego odpowietrzania i spalania metanu w pochodniach.
Emisje metanu w Polsce
Jak dodano w opracowaniu, w 2023 r. emisje metanu stanowiły 11,5 proc. polskich emisji gazów cieplarnianych i wyniosły blisko 40 mln ton. Największymi emitentami metanu były działające oraz wygaszone kopalnie węgla kamiennego i brunatnego, które odpowiadały w 2023 r. za 36,5 proc. całkowitych emisji metanu w Polsce. “Według szacunków MAE, możliwe jest wyeliminowanie 59 proc. emisji metanu pochodzących z kopalń, a 19 proc. tych emisji można uniknąć bez ponoszenia dodatkowych kosztów netto” – zaznaczyli eksperci.
Przekazali również, że drugim co do wielkości źródłem emisji metanu w Polsce według KOBiZE, czyli Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, była fermentacja jelitowa bydła, która w 2023 r. odpowiadała za 35,5 proc. emisji metanu.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Komentarze (0)