Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

ALPLA: Systemy depozytowe to szansa na realizację GOZ-u

ALPLA: Systemy depozytowe to szansa na realizację GOZ-u
dom
26.07.2021, o godz. 11:07
czas czytania: około 3 minut
0

Poziom recyklingu odpadów w Polsce nadal jest na niewystarczający. Konieczne jest wdrożenie rozwiązań, które go zdecydowanie podniosą i pozwolą na sukcesywne zrównywanie się pod tym względem z innymi krajami europejskimi. Jedną z metod, sprawdzoną już w innych krajach, są systemy depozytowe. Według badania opinii przeprowadzonego przez Instytut Pollster, aż 74 proc. ankietowanych Polaków popiera takie rozwiązanie i wiążącą się z nim opłatę, która będzie doliczona do butelek PET, gdy system zacznie działać - informuje ALPLA Polska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Regulacje Unii Europejskiej ustanawiają coraz surowsze normy dotyczące odpadów oraz recyklingu, a Polska jest w ogonie w odniesieniu do wielu krajów. Dane Eurostatu z wynikiem zaledwie 34,3 proc. plasują nasz kraj pod względem poziomu recyklingu na 20. miejscu za takimi państwami, jak Węgry, Słowacja, Hiszpania czy Czechy. Na czele rankingu znajdują się Niemcy z przetwarzaniem odpadów na poziomie aż 67,3 proc. – informuje ALPLA, światowy producent opakowań z tworzyw sztucznych dla takich sektorów, jak żywność, napoje, przemysł farmaceutyczny, oleje i smary, artykuły gospodarstwa domowego oraz kosmetyki, zatrudniający niemal 21 tys. pracowników w 181 lokalizacjach na terenie 46 krajów.

Ochrona środowiska naturalnego i jego zasobów w kontekście zmian klimatycznych, jest obecnie kluczową kwestią. Jak dowodzi ALPLA, niezbędne jest wprowadzanie takich rozwiązań systemowych, które realnie się do tego przyczynią. W Polsce dla zapewnienia wysokich wskaźników zbiórki odpadów opakowaniowych nieuniknione jest wdrożenie systemu depozytowego, a takie z powodzeniem działają już w dziesięciu krajach Unii Europejskiej i obejmują w sumie 133 mln ludzi. Systemy depozytowe, w kontekście opakowań PET do wód i napojów, pozwolą na pozyskiwanie znacznie większej ilości tego cennego surowca, który po przetworzeniu jako rPET jest wykorzystywany do produkcji nowych butelek.

– Wdrożenie dobrze i efektywnie działającego systemu depozytowego nie jest sprawą ani oczywistą, ani prostą. Już na poziomie jego projektowania należy wziąć pod uwagę wiele aspektów tego skomplikowanego procesu, począwszy od wszystkich kosztów, wysokości kwoty depozytu za opakowanie oraz wszelkich aspektów technicznych. Można by przypuszczać, że skoro w innych krajach takie rozwiązania już sprawnie funkcjonują, to wystarczy przenieść je na nasze podwórko, jednak w rzeczywistości każdy rynek jest inny i wymaga indywidualnego, szytego na miarę podejścia – mówi Mariusz Musiał, dyrektor zarządzający ALPLA w Polsce. – Każde nowe rozwiązanie, nawet jeśli jest bardzo dobrze przygotowane, wymaga też czasu, aby zaczęło sprawnie funkcjonować, a społeczeństwo w pełni z niego korzystało. Tak też może być z systemem depozytowym, z którym trzeba będzie się oswoić, zrozumieć na czym on polega, jak działa i jakie wymierne korzyści przynosi.

– Gospodarka o obiegu zamkniętym jest zdecydowanie słuszną koncepcją, a jej poszczególne elementy powinny być sukcesywnie wdrażane przez kraje członkowskie UE. W Polsce mierzymy się jednak z szeregiem problemów, ponieważ tempo prac legislacyjnych jest zbyt powolne –  dodaje Mariusz Musiał, dyrektor zarządzający ALPLA w Polsce. – Jako producenci opakowań z tworzyw sztucznych doskonale zdajemy sobie sprawę z zobowiązań wynikających z wprowadzenia w najbliższym czasie ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Jednym z elementów pozwalających nam realizować jej założenia są systemy depozytowe, dlatego z mojej perspektywy powinny one zostać wprowadzone jak najszybciej, co z pewnością będzie miało wyłącznie pozytywne konsekwencje dla całego społeczeństwa.

Systemy kaucyjne i depozytowe będą jednym z tematów debaty eksperckiej, którą redakcja „Przeglądu Komunalnego” właśnie przygotowuje. Konferencję w formule on-line zatytułowana „Platforma Dyskusyjna ROP” odbędzie się zaraz po tym, jak Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawi projekt ustawy o ROP. Będzie to wówczas doskonała okazja do przeanalizowania w gronie wszystkich interesariuszy rynku bieżących kwestii dotyczących wdrożenia w Polsce zasad rozszerzonej odpowiedzialności producentów i systemów kaucyjno-depozytowych.

Udział w tym wydarzeniu będzie bezpłatny, wystarczy rejestracja TUTAJ. Dzięki niej zarejestrowani uczestnicy w pierwszej kolejności dowiedzą się o konkretnym terminie debaty. Zapraszamy do rejestracji!

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024