Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Amerykanie prowadzą w wyścigu o budowę pierwszej siłowni jądrowej w Polsce

Amerykanie prowadzą w wyścigu o budowę pierwszej siłowni jądrowej w Polsce
Bartłomiej Leśniewski
21.10.2022, o godz. 9:56
czas czytania: około 2 minut
0

- Istnieje potrzeba wyjaśnień; mam nadzieję, że bezpośrednia rozmowa z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm rozwiąże większość problemów – zapowiadał wicepremier Jacek Sasin w czwartek, na dwa dni przed wylotem do USA na rozmowy w sprawie budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Razem z wicepremierem do Waszyngtonu leci także Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Czy klamka zapadła?

Sasin w czwartek w Sejmie był pytany przez dziennikarzy o to, czy planowana na weekend jego wizyta w Stanach Zjednoczonych oznacza, że “decyzja wskazania amerykańskiego podmiotu, jako tego, który będzie budować elektrownie jądrową w Polsce, już zapadła”.

– To będzie decyzja całego rządu, bo to ma być uchwała Rady Ministrów w tej sprawie, która wskaże rzeczywiście w tym postepowaniu, które trwa już od dłuższego czasu, ten podmiot, który będzie partnerem naszym, jako państwa polskiego, do budowy elektrowni atomowej w tym systemie państwowym – mówimy tutaj o (…) programie rządowym, który będzie realizowany – mówił Jacek Sasin.

Wskazywał, że istnieją potrzeby dodatkowych rozmów i wyjaśnień. – Ta bezpośrednia rozmowa z panią sekretarz Granholm mam nadzieję rozwiąże większość tych problemów – powiedział dziennikarzom Jacek Sasin.


Müller ws. budowy elektrowni atomowej w Polsce: wszystkie możliwości są otwarte


 

Pozostali konkurenci

Jak dodał, są trzy zasadnicze podmioty, które konkurują o wykonanie tego projektu. – Jest ta ocena również wynikająca z obiektywnej oceny tych dokumentów, które zostały złożone. Jest to forma postępowania. Nie jest to może klasyczny przetarg, ale jest to forma postępowania również konkursowego – ocenił.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda. Start budowy pierwszego reaktora planowany jest w 2026 r., a jego uruchomienie w 2033 r. Oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma nastąpić w 2043 r. Oferty dla polskiego rządu ws. budowy bloków złożyły francuskie EDF, koreańskie KHNP oraz Westinghouse we współpracy z rządem USA.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024